Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzień Flagi RP. Jak okazywać jej szacunek?

Dzień Flagi RP. Jak okazywać jej szacunek?
Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. (Fot. Thinkstock)
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Na fladze nie wolno umieszczać rysunków ani napisów; niedopuszczalne jest wyrzucanie papierowych czy materiałowych chorągiewek do kosza; podczas wciągania flagi na maszt trzeba zachowywać się godnie, stać na baczność, nie rozmawiać - przypomina heraldyk Alfred Znamierowski.
Reklama
Reklama

"Niestety nie mamy takiego zwyczaju jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie przy wciąganiu flagi na maszt, podobnie jak przy hymnie, kładzie się prawą rękę na sercu. U nas tego nie ma, ale trzeba zachować przynajmniej poważną pozycję, przestać rozmawiać, stać normalnie i zachować milczenie" - tłumaczy Znamierowski.

Członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA zwraca uwagę, że bardzo ważna jest hierarchia flag. "Na terenie Polski flaga RP musi zawsze mieć pierwsze miejsce. Później jest flaga województwa, powiatu, gminy, następnie flagi takich organizacji, jak policja czy straż pożarna, a na końcu oczywiście flagi firmowe" - wylicza.

Ekspert zwraca uwagę, że na fladze nie wolno umieszczać żadnych rysunków ani napisów. "Natomiast mamy barwy narodowe. Flaga różni się tym od barw narodowych, że barwy narodowe mogą być w różnych proporcjach, natomiast flaga ma proporcje 5 do 8 i na fladze żadnych napisów, ani innych znaków nie może być" - zaznacza Znamierowski.

"Na barwach narodowych przyjęło się, że szczególnie kibice skoków narciarskich bardzo często używają barw narodowych z napisem miejscowości, z której pochodzą. Jest to zarówno oznaka patriotyzmu, że są Polakami, jak i patriotyzmu lokalnego - z jakiej miejscowości pochodzą - i myślę, że to jest dopuszczalne" - dodaje.

Jak podkreśla, często ludzie otrzymują papierowe czy materiałowe małe chorągiewki w czasie różnych uroczystości. Zdarza się, że wrzucają je do kosza czy nawet rzucają na ziemię. "To jest niedopuszczalne. Niezależnie od wielkości, jest to nasza flaga" - apeluje.

Pierwszą flagą państwową była flaga Holandii, tzn. jej bandera, którą zaczęto używać na lądzie, był to wiek XVII. Później poszczególne państwa, również nadmorskie, przejęły banderę używaną na okrętach i również zaczęły jej używać na lądzie. "To były akurat państwa skandynawskie, gdzie na wszystkich flagach skandynawskich mamy łaciński krzyż odwrócony o 90 stopni. Symbole religijne są jednymi z najczęściej spotykanych symboli na flagach całego świata" - przypomina.

W Europie jest wiele flag, które symboli nie mają, dlatego że podobnie jak Polska, ich barwy pochodzą od herbu, czyli wizerunku orła białego ukoronowanego w czerwonym polu tarczy. "Inny symbole to szczególnie u państw, które dawniej były koloniami, kolor czerwony, który symbolizuje walkę o niepodległość, krew przelaną w walce o niepodległość" - podsumowuje.

 

 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama