Menu

Dziedziczak: "Rodacy, wracajcie do kraju. Nie chcemy islamistów i imigrantów"

Dziedziczak:
Jan Dziedziczak jest od 2015 sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. (Fot. Wikipedia)
"Zapraszamy wszystkich rodaków do powrotu do kraju" - oświadczył dzisiaj w Toruniu wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Podczas XX Forum Polonijnego wiceminister ocenił, że wspieranie działań na rzecz nauczania języka polskiego poza granicami naszego kraju to jedno z najważniejszych wyzwań.
Reklama

Wiceminister ocenił, że "przez wiele dziesięcioleci były takie sytuacje, że Polaków zniechęcano za granicami do tego, by pamiętali o języku i polskości". Jego zdaniem, "wielu z nich przeszło prawdziwą gehennę i chcieli jej oszczędzić potem swoim dzieciom".

Jako receptę na poprawę znajomości języka polskiego wśród rodzin emigracyjnych, Dziedziczak wskazał konieczność podejmowania konkretnych rozwiązań przez rząd. "Musimy wspierać działania na rzecz nauczania języka polskiego poza granicami naszego kraju. To jedno z najważniejszych wyzwań" - stwierdził.

Zaznaczył, że młodzi Polacy uczą się dziś języka ojczystego za granicą na trzy różne sposoby - w ramach systemu edukacji kraju, w którym mieszkają; dzięki wymiernemu wsparciu Kościoła katolickiego; a także systemu szkolnych punktów konsultacyjnych, wywodzących się z dawnych szkół przy ambasadach.

"Dzisiaj jest to ok. 160 tysięcy naszych rodaków, którzy uczą się języka polskiego. To dużo i mało" - ocenił. Jego zdaniem, problemy pojawiają się najczęściej, gdy w rodzinie mieszanej za granicą Polakiem jest ojciec. "Gdy jest to matka, to często sytuacja wygląda lepiej. Stąd ukłon w stronę dzielnych polskich matek na emigracji" - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Wśród zmian legislacyjnych wprowadzanych przez obecne władze wspierających Polonię wskazał m.in. nowelizację ustawy o repatriacji, a także inicjatywę prezydenta RP Andrzeja Dudy o możliwości przyznawania legitymacji szkolnych dla polskich uczniów za granicą.

"Zapraszamy wszystkich rodaków do powrotu do kraju" - oświadczył Dziedziczak. "Nasz rząd stawia na realne działania, które mają wspierać Polonię. Nie opowiadamy, co będziemy robili, ale robimy. Chcemy, poprzez szereg ustaw zachęcić naszych rodaków, którzy wyjechali za granicę, by wrócili. Stąd szereg ustaw m.in. programy Rodzina 500 Plus czy Mieszkanie plus. To realne działania" - wskazał wiceminister spraw zagranicznych.

Mówiąc o "dziurze demograficznej" Dziedziczak powiedział, że "kraje Zachodu rozwiązywały ten problem zapraszając do swoich krajów islamistów i imigrantów (...), my ich nie chcemy i oni nie chcą do nas przyjeżdżać". Dodał, że naturalną drogą jest zapraszanie do Polski rodaków z zagranicy. "To zrozumiałe, gdyż są to osoby wyznające te same zasady, związane z tą samą kulturą".

Dziedziczak podkreślił również, że poprzedni rząd PO-PSL zaprzepaścił szansę na pomoc Polakom w okresie wyżu demograficznego. "To może być ich największy grzech. Przez to w kolejnych latach powstanie dziura demograficzna, bo, mówiąc wprost, urodziło się za mało dzieci. Ludzie bali się mieć trójkę czy czwórkę dzieci, bo państwo nie stosowało żadnych zachęt, żeby zwiększać dzietność" - dodał.

Zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość chce odwrócić ten trend i wspierać polską rodzinę.

Wiceminister spraw zagranicznych był gościem XX Forum Polonijnego "Wspólnie odpowiedzialni za Polskę" pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wygłosił referat pt. "Promocja edukacji polskiej za granicami kraju". Forum odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 

  Komentarze


  • Silver
   29 kwietnia 2017, 13:40

   Jak w końcu będzie możliwość godnego życia to na pewno sami bez zaproszenia powrócą. A tak to jak mają wracać jeśli ponad 70% wynagrodzenia oddają państwu (ZUS, podatki) chory system państwowy (wiele matek m.in. z tego powodu wyjechało, bo nie było możliwości egzystencji w kraju).

  • Baltazar Gabka
   29 kwietnia 2017, 13:47

   Ja piernicze ! Ha ha ha ha

  • Czytelnik
   29 kwietnia 2017, 14:37

   Ależ wrócą jak tylko benefit nie wpłynie . Przyjadą z dziećmi różnych ojców z mała chęcią do pracy bo im sie nalezy ! Oszczędności tez ich marne no większość po za zdjęciami na fejsie z cieplej Hiszpanii nic nie ma. Wróci śmietanka Polskiej migracji ....powodzenia jednym i drugim ... Spakowani ?

  • Matrix
   29 kwietnia 2017, 14:42

   O tym, że wypowiada się widać po ustach, ale tak na prawdę nic nie powiedział.
   Stwórzcie warunki do godnego życia za minimalne wynagrodzenia, wtedy porozmawiamy o możliwości powrotu.
   Obiecujecie od 28 lat i na tym to poprzestaje, wstyd!

  • Tygrys
   29 kwietnia 2017, 15:42

   my Polacy-zapraszamy-grzecznie Polaków,któży wyjechali,gdziekolwiek-chamy,ktore myślą,ze są Polakmi-,jeszcze,mogą zostać,tam-CHAMY!
   w namiotach,z torbami,bez,z długami,bez,kochający za funty-miłego pobytu w ślicznej anglii!życzy Polka w Polsce!

  • Zorro
   29 kwietnia 2017, 19:04

   Kabaret !!Niezły ubaw mamy na emigracji hehe po prostu boki zrywać. Dba państwo polskie o dostarczenie nam odpowiedniej dawki śmiechu, a wesoły naród to podstawa. Dzię-ku-je-my!!

  • Krzysztof
   30 kwietnia 2017, 00:05

   Nie wrócę.Teraz już nie dam się nabrać.Nie szanowaliście rodaków, to uszanujcie emigrantów.

  • Tajemnica
   30 kwietnia 2017, 05:02

   Wrócimy jak będzie lepiej w naszej ojczyźnie. Jak się zmniejsza składki i praca będzie za dobre pieniądze. Może o tym pomyślcie a nie ktoś powie wracajcie i co zasiłek i bezrobocie lub praca za grosze. Tu to chociaż marzenia można spełnić a w Polsce? Wrócimy ale musimy siebie zapewnić najpierw normalne życie w kraju.

  • Czytelnik
   30 kwietnia 2017, 09:53

   Ja bym wrocil ale sie wygrzebac z kredytowki nie moge

  • Aa grupa
   30 kwietnia 2017, 14:40

   Ja bym wrocil ale zrobie na zlosc czytelnikowi i zaciagne wieksze dlugi na kredytowkach (wielu) zrobie troche dzieci paru Polkom zeby mogly ciagnac benefity i pozwole im wyjsc za maz czarnych braci by uzyskaly paszporty i dalej ciagnely benefity w tym pieknym i jakze naiwnym kraju😀czytelniku udlam sie swoim jadem

  • Ktos
   30 kwietnia 2017, 18:30

   Jaja sobie robil lizus ojca dyrekt.ra

  • GALLANONIM
   30 kwietnia 2017, 20:30

   Ależ wrócą jak tylko benefit nie wpłynie . Przyjadą z dziećmi różnych ojców z mała chęcią do pracy bo im sie nalezy ! Oszczędności tez ich marne no większość po za zdjęciami na fejsie z cieplej Hiszpanii nic nie ma. Wróci śmietanka Polskiej migracji ....powodzenia jednym i drugim ... Spakowani ? - HCIALBYM SIE ZAPYTAC O CO CHODZI W TYM KOMENTARZU BO GLUPOTY JAKIES GOSCIU WYPISUJESZ . MYSLISZ ZE JAK SIE ZA GRANICE WYJEZDZA TO NIE TRZEBA PRACOWAC TYLKO CIE BENEFITAMI OBSYPUJA ? TO SPRUBUJ ...........

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama