Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do Limerick zawita polska sztuka. Co zobaczymy?

Do Limerick zawita polska sztuka. Co zobaczymy?
Festiwal odbywa się już po raz dziewiąty. (Fot. Festiwal Sztuki Polskiej)
'Podczas festiwalu badamy zapomniany głos kobiet i wielką wartość pieśni. Będziemy dzielić się utworami z polskiej i irlandzkiej tradycji, próbując przywrócić ten piękny zwyczaj śpiewania do snu' - wyjaśnia jedna z organizatorek Festiwalu Sztuki Polskiej w Limerick.
Reklama
Reklama

Festiwal już od 9 lat przyciąga setki osób zainteresowanych polską tradycją i sztuką. Tegorocznym trzonem wydarzenia będą wystawy malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii artystycznej, rzeźby oraz rękodzieła artystycznego polskich artystów tworzących w Irlandii.

Zainteresowani będą mogli zobaczyć m.in. wystawę fotografika Janusza Biardy zatytułowaną „Many Faces of the Milk Market”, która odbędzie się na słynnym, sięgającym średniowiecza Milk Market w Limerick.

Festiwal Sztuki Polskiej rozpocznie się już w przyszły czwartek, 15 października. O 16:00 w The Hunt Museum chór Cantate Deo z Limerick zaprezentuje krótki recital zawierający fragmenty repertuaru kołysanek i pieśni lamentacyjnych.

Teatr Lutrek z Bristolu zabawia wszystkich swoją nową postacią Panią Miedziany Imbryk. (Fot. Festiwal Sztuki Polskiej)

Festiwal już na stałe został włączony w irlandzką Noc Kultury (18 września), podczas której Teatr Lutrek z Bristolu i żywa statua zabawia wszystkich swoją nową postacią - Panią Miedziany Imbryk (Miss Copper Kettle).

Gościem specjalnym w tym roku będzie irlandzka pieśniarka spirytualna o międzynarodowej sławie Nόirin Ni Riáin, która wystąpi na specjalnym koncercie kołysanek i pieśni lamentacyjnych „Sing me to sleep in the Temple” w St. Michael’s Church (Limerick) 24 października o godzinie 16:00.

W trakcie Festiwalu zaplanowane są 2 wystawy (fotograficzna i malarstwa oraz rękodzieła artystycznego), warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, jarmark polskich rękodzielników i smakoszy, spotkania w kręgu śpiewu, warsztaty śpiewu, koncert kołysanek i pieśni lamentacyjnych, wykłady i Pokój Sensoryczny, gdzie dzieci będą mogły odkrywać przestrzeń w steinerowski sposób, przy dźwiękach polsko-angielsko-irlandzkich kołysanek.

Marcin Dominik Głuch. (Fot. Festiwal Sztuki Polskiej)

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej.

"Festiwal jest zaproszeniem do zbadania tematu granicy, jej eteryczności i bardzo prywatnego charakteru, jak również wielkiej siły, która się z tym wiąże. Dla każdego z nas przekraczanie granicy oznacza coś innego. Dla jednego będzie to wyjście z domu, dla drugiego wyjazd z kraju, a jeszcze dla kogoś innego rozpoczęcie śpiewania. Pragniemy łączyć wszystkie społeczności przez sztukę i śpiew, dlatego serdecznie zapraszamy na podróż w głąb siebie i do innego wymiaru" - podsumowuje dyrektor artystyczna Justyna Cwojdzińska.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama