Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czynsze w Brandenburgii i Berlinie prawie podwoiły się w ciągu 10 lat

Czynsze w Brandenburgii i Berlinie prawie podwoiły się w ciągu 10 lat
Frankfurt jest obecnie jednym z najdroższych miast w Niemczech, jeśli chodzi o wynajem mieszkań. (Fot. Getty Images)
W ciągu 10 lat czynsze za mieszkania w Brandenburgii i Berlinie wzrosły prawie dwukrotnie. Najwięcej za wynajem muszą płacić obecnie mieszkańcy Monachium, Frankfurtu i właśnie stolicy - wynika z danych instytutu badań Empirica.
Reklama
Reklama

Instytut przeanalizował, jak w ciągu ostatniej dekady zmieniła się wysokość czynszów za mieszkania o powierzchni 60-80 m kw., bez dodatkowych opłat. W tym celu Empirica porównała ogłoszenia z ponad 100 źródeł reklamowych z 2014 i 2024 roku.

Z danych wynika, że sytuacja na niemieckim rynku mieszkaniowym jest poważna: obecnie brakuje ok. 600-700 tys. mieszkań, a czynsze wzrosły w każdym regionie Niemiec. Biorąc pod uwagę rosnące wynagrodzenia i inflację, podnoszenie czynszów nie zaskakuje, ale w niektórych przypadkach ceny najmu wzrosły dwukrotnie – np. w powiecie Dahme-Spreewald (Brandenburgia) o 108 proc.

Prawie dwa razy więcej za wynajem mieszkań niż 10 lat temu trzeba zapłacić w Berlinie (wzrost o 94 proc.), powiecie Ostprignitz-Ruppin w Brandenburgii (+92 proc.), powiecie Freyung-Grafenau w Bawarii (wzrost o 87 proc.), Brandenburgu (wzrost o 81 proc.), powiecie Dithmarschen w Szlezwiku-Holsztynie (wzrost o 80 proc.) i powiecie Barnim w Brandenburgii (wzrost o 79 proc.).

Najwięcej za wynajem muszą obecnie płacić mieszkańcy Monachium – 19,39 euro za m kw.  (Fot. Getty Images)

Według analizy, w 2014 r. wynajem mieszkania w przeliczeniu na metr kwadratowy kosztował najmniej w okręgach w Bawarii i Dolnej Saksonii. Obecnie są to powiaty w Saksonii i Turyngii. Z kolei najszybszy wzrost czynszów widać w Brandenburgii.

Rezultaty raportu pokazują też różnicę między landami byłej RFN i landami byłej NRD. W należących do pierwszej grupy Bawarii czy Nadrenii Północnej-Westfalii wzrosły procentowo bardziej niż w reprezentujących drugą grupę Turyngii czy Saksonii-Anhalt. Wyjątek stanowi Brandenburgia, która choć należała do NRD, pod względem wzrostu cen najmu zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów związkowych.

Analiza czynszów w niemieckich metropoliach pokazuje, że najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Monachium – 19,39 euro za m kw. (12,94 euro w 2014 r.), Frankfurtu – 15,13 euro za m kw. (10,79 euro), Berlina – 14,93 euro za m kw. (7,70 euro) oraz Stuttgartu – 14,41 euro za m kw. (9,57 euro).

W ciągu dekady czynsze w Kolonii i Stuttgarcie wzrosły bardziej niż w Hamburgu. Wśród krajów związkowych najdroższa pod względem cen wynajmu mieszkań jest Bawaria, podobnie jak w 2014 r.

Berlin zawsze był drogi, ale inne miasta już (Fot. Getty Images)

Zdaniem eksperta Romana Heidricha, mieszkań buduje się zbyt mało. Ceny wynajmu kształtowane są przez podaż i popyt, przy czym podaż od lat nie jest w stanie nadążyć za popytem" – zauważa. Ocenia, że potrzebne mieszkania nie powstaną także w najbliższych kilku latach, więc sytuacja się nie poprawi.

Heidrich zaznacza, że wprawdzie obecnie ceny nieruchomości i koszty budowy nieco spadają, ale to nie wystarcza. "Nowe budownictwo mieszkaniowe musi stać się bardziej atrakcyjne" – przyznaje ekspert, dodając, że odpowiedzialny za to jest zarówno sektor prywatny, jak i rząd federalny.

"Rządowe dotacje są warte rozważenia, jednak równocześnie rządowi brakuje pieniędzy i pojawia się pytanie, skąd powinny pochodzić potrzebne miliardy" – podkreślił Heidrich. W jego opinii ogromnym wsparciem dla nowego budownictwa mieszkaniowego byłoby obniżenie z 19 do 7 proc. podatku VAT dla nowych budynków mieszkalnych na wynajem, jednak sam przyznaje, że takie rozwiązanie sprawiłoby, że kraje związkowe utraciłyby miliardy wpływów.

Czytaj więcej:

Niemcy: Od 1 kwietnia marihuana stanie się legalna. Będzie też można uprawiać ją w domu

Niemcy: W Berlinie wzrosła liczba przestępstw motywowanych politycznie

Niemcy: W Berlinie świętowano legalizację marihuany

Niemcy: Przyjęto ustawę, dzięki której zmiana płci w urzędowym rejestrze będzie formalnością

    Komentarze
    • Ucieczka z piekła 47 dni
      17 kwietnia, 11:51

      Tam się wyprowadze bo tanio .

    • Nie ma jak swoje
      17 kwietnia, 15:15

      Niemcy wynajmuja, odsetek ludzi posiadajacy wlasne lokum jest maly. dawniej wymawiali sie tym ze czynsze male i nie oplaca im sie brac dozywotnich kredytow, dlatego wiedli bezstresowe zycie. Teraz budza sie z letargu, czesto jednak sa albo za starzy na kredyt albo rent pochlania wszystkie oszczednosci. Polacy mieszkajacy w niemczech zgodnie z dawnym trendem robili wszystko zeby kupic jakikolwiek dach nad glowa. W UK jest to samo wynajem rosnie, ten kto kupil domy okolo 2009 za polowe dziseijszej wartosci, ma w polowie spacony kredyt i smieje sie z tych co wynajmuja, bo niestety wynajmowac beda

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama