Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy uda się ocalić Ognisko Polskie?

Czy uda się ocalić Ognisko Polskie?
Istniejące od 72 lat Ognisko Polskie stanęło przed groźbą likwidacji. Ze względu na problemy finansowe elegancki budynek niedaleko stacji metra South Kensington (południowo-zachodni Londyn) może być sprzedany.
Reklama
Reklama
Ognisko Polskie to polski klub z restauracją i barem, od lat stanowiący centrum życia społecznego, kulturalnego i towarzyskiego polskich imigrantów. Uroczystego otwarcia placówki dokonał 15 lipca 1940 roku książę Kentu, brat króla Jerzego V. Towarzyszyli mu m.in. prezydent Władysław Raczkiewicz i gen. Władysław Sikorski, a ze strony brytyjskiej minister spraw zagranicznych w rządzie Chamberlaina – lord Halifax. Gen. Władysław Anders posiadał tu swój własny stolik w restauracji, regularnymi gośćmi byli gen. Kopański, Bór-Komorowski i poeta Kazimierz Wierzyński.

Gdy w roku 1974 powstał Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, w Ognisku bywano już rzadziej, ale wciąż organizowane tu były uroczystości patriotyczne, towarzyskie i biznesowe lokalnej Polonii. W ostatnich latach życie placówki zwolniło tempa. „Jeszcze odbywają się tu spotkania nowych elit polonijnych, przychodzą od czasu do czasu arystokraci brytyjscy i profesorowie z Imperial College, czasem odbywają się rodzinne przyjęcia wykorzystujące piękny taras z ogrodem na tyle budynku. Ale po szumie i zgiełku poprzednich lat – to już za mało” - opowiada stały bywalec tego miejsca i działacz polonijny Wiktor Moszczyński.

Zdaniem Andrzeja Morawicza, przewodniczącego klubu i wieloletniego dyrektora Ogniska Polskiego, budynku nie da się już utrzymać. Dochody są bowiem niewielkie, ceny eksploatacji wzrosły, a system ogrzewania i dach wymagają natychmiastowej naprawy. Dlatego też na 27 maja zaplanowano nadzwyczajne zebranie członków Klubu, podczas którego ma być uchwalony wniosek do powierników w sprawie sprzedaży budynku.

Tymczasem środowiska polonijne w Londynie apelują o zachowanie Ogniska. Polish City Club, Polish Professionals, Polish deConstruction czy Polish Yacht Club zachęcają do podpisywania petycji w tej sprawie. "Sprzedaż Ogniska byłaby niepowetowaną i druzgocącą stratą dla polskiej społeczności. Uważamy, że dyrektorzy firmy Ognisko Limited, która zarządza tym miejscem, nie wykorzystali biznesowych możliwości, by prowadzić je bez ponoszenia strat finansowych. Zwracamy się z gorącą prośbą o podpisanie petycji popierającej kampanię na rzecz wstrzymania sprzedaży Ogniska Polskiego" - czytamy na specjalnie utworzonej stronie internetowej Save Ognisko Society.

Światełko w tunelu pojawiło się 14 maja, wraz z listem od teściowej księcia Kentu, księżnej Ingrid de Frankopan, która jest członkinią Klubu Ogniska Polskiego. „Zmartwiły mnie wieści na temat problemów z utrzymaniem budynku Ogniska. Jako profesor prawa i adwokat mam jednak pewien pomysł, który mógłby pomóc placówce” - napisała księżna. Jej zdaniem, wyjściem z sytuacji mogłoby być przekształcenie Ogniska w organizację charytatywną. Klub uzyskałby wówczas sporą ulgę w opłatach za eksploatację pomieszczeń. Księżna zaproponowała też swoją pomoc w tej transformacji.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama