Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Częściowe zaćmienie Słońca było widoczne wczoraj w Szkocji

Częściowe zaćmienie Słońca było widoczne wczoraj w Szkocji
Księżyc zasłaniający część Słońca podczas jego zachodu w Gairloch, w Highlands w Szkocji. (Fot. screenshot/BBC)
Tylko nieliczni mieszkańcy UK mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Większość kraju nie zobaczyła tego zjawiska z powodu zachmurzenia. Zaćmienie Słońca - czyli moment, w którym Księżyc przesuwa się pomiędzy Ziemią a Słońcem, przysłaniając tym samym jego widok z Ziemi - miało miejsce wczoraj wieczorem.
Reklama
Reklama

Czyste niebo w północnej i zachodniej Szkocji sprawiło, że niektórzy mogli obserwować Księżyc zakrywający część Słońca.

Simon King, prezenter BBC Weather, przyznał, że zachmurzenie było zbyt duże, by można było zaobserwować częściowe zaćmienie - które w przeciwnym razie byłoby widoczne z zachodnich części Wielkiej Brytanii od godziny 19:55 czasu brytyjskiego do momentu zachodu słońca.

Obserwatorce zjawisk pogodowych BBC Elizabeth udało się sfotografować Księżyc zasłaniający część zachodzącego Słońca w Gairloch, w Highlands w Szkocji, podczas gdy inny obserwator Callum P uchwycił to zjawisko nad Orkadami.

W mediach społecznościowych Brytyjczycy udostępniali zdjęcia gęstych szarych chmur na niebie, a niektórzy żartobliwie komentowali ten widok jako "zapierający dech w piersiach" i "piękny".  

Pewien mężczyzna mieszkający w Castlederg w hrabstwie Tyrone, poinformował BBC, że był w dogodnym miejscu, aby obejrzeć częściowe zaćmienie, ale "nic nie było widać".

Tymczasem profesor Don Pollacco z wydziału fizyki Uniwersytetu Warwick, który poleciał do Teksasu, by obejrzeć to zjawisko, stwierdził, że brytyjscy obserwatorzy nie stracili zbyt wiele, ponieważ "częściowe zaćmienia są naprawdę nudne".

Całkowite zaćmienia opisał jako "niezwykle magiczne", dodając: "Jestem naukowcem i stwierdzam, że to magiczne".

W Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wiele osób doświadczyło zapierającego dech w piersiach zjawiska ukazującego zewnętrzną atmosferę Słońca, czyli koronę, którą zwykle przyćmiewa jego własny, intensywny blask.

Ludzie gromadzili się całymi grupami, entuzjastycznie reagując na ten moment oklaskami i okrzykami.

Louis Boulet, który obserwował zaćmienie z Kornwalii we wschodniej Kanadzie, opisał je jako "mieszankę kosmicznego piękna i grozy".

Następne całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium UK nastąpi dopiero za sześć dekad, w 2090 roku. Ostatnie miało miejsce w 1999 roku.

Jednak w 2026 roku prognozowane jest niemal całkowite zaćmienie, podczas którego około 90% Słońca zostanie przesłonięte przez Księżyc.

Czytaj więcej:

Jutro całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Ameryce Północnej

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama