Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cameron "zachwycony" słowami Tuska

Cameron "zachwycony" słowami Tuska
Tusk uważany jest w Wielkiej Brytanii za liberała i polityka proreformatorskiego
Brytyjski premier David Cameron wyraził zadowolenie z wypowiedzi wybranego na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na temat potrzeby uwzględnienia brytyjskiego stanowiska w kontekście reform w UE.
Reklama
Reklama

"Jestem zachwycony słowami Donalda Tuska o znaczeniu reform w UE i potrzebie ustosunkowania się do kwestii podniesionych przez Wielką Brytanię" – cytuje jego wypowiedź brytyjskie przedstawicielstwo przy UE na Twitterze. 57-letni Tusk zapowiedział m.in., że ustosunkuje się do brytyjskich obaw pod adresem UE; wyjaśnił, że ma to dla niego znaczenie również osobiste i nie chce wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

W odróżnieniu od nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej "federalisty" Jean-Claude'a Junckera, Tusk uważany jest w Wielkiej Brytanii za liberała i polityka proreformatorskiego. Cameron zapowiedział, że po wygranej w najbliższych wyborach w maju 2015 r. będzie dążył do oparcia brytyjskiego członkostwa w UE na innych zasadach, zanim rozpisze referendum członkowskie przed końcem 2017 r.

Brytyjski premier apeluje o wzmocnienie wspólnego rynku (ale chce zmian w jednym z jego filarów, jakim jest swoboda przemieszczania się i osiedlania, z myślą o ochronie systemu socjalnego i kontroli migracji) i zabezpieczenie interesów krajów spoza strefy euro.

Z kolei "Irish Times" cytuje premiera Irlandii Endę Kenny’ego - jednego z kontrkandydatów Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady - który sądzi, że najważniejszym zadaniem dla nowego przewodniczącego Rady Europejskiej będzie gospodarka, a główną dziedziną jego działalności powinna być walka z bezrobociem - zważywszy zwłaszcza na obecne kłopoty eurostrefy.

"Irish Times" pisał o Tusku, jako o "proeuropejskim liberale i zwolenniku wolnego handlu". Wcześniej gazeta nie uważała go za faworyta, a wśród jego słabych stron wymieniała niedostateczną znajomość języków obcych. Gazeta wskazywała też, że Polska nie jest w eurostrefie.

"Guardian" z kolei nazwał Tuska "antykremlowskim jastrzębiem w kwestii kryzysu na Ukrainie".

Publicysta tygodnika "Spectator" James Forsyth twierdzi, że "ukraiński kryzys przypomniał Polakom, jak ważną rolę odgrywa Wielka Brytania w usztywnieniu podejścia UE do Rosji", z czego wyprowadza wniosek, że "z tego względu Tusk bardzo by nie chciał jej wyjścia z UE".

Zdaniem Forsytha, nominacja Tuska "przypomina o randze kanclerz Angeli Merkel w UE", ponieważ to ona pierwsza namawiała go do kandydowania.

Publicysta nie wyklucza zarazem, że Cameron i Tusk będą różnić się w kwestii swobodnego przemieszczania się osób w ramach UE, którą brytyjski premier chce ukrócić, wskazując, że Polacy bardzo na niej skorzystali.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama