Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: 48 proc. Polaków nie słyszało o zmianach w Kodeksie wyborczym

CBOS: 48 proc. Polaków nie słyszało o zmianach w Kodeksie wyborczym
Ponad połowa Polaków nie zdaje sobie sprawy, że zmieniło się prawo wyborcze. (Fot. Getty Images)
48 proc. badanych w ogóle nie słyszało o niedawnych zmianach w Kodeksie wyborczym, 30 proc. coś o nich słyszało, ale nie orientuje się w proponowanych zmianach, a 22 proc. słyszało o zmianach i 'mniej więcej' się w nich orientuje - wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

W sondażu Polacy zostali zapytani o znajomość i ocenę przyjętych niedawno zmian w Kodeksie wyborczym (Kw).

W połowie marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kw, która przewiduje m.in. możliwość tworzenia nowych komisji wyborczych dla minimum 200 wyborców (obecnie jest to 500 osób) oraz bezpłatny transport do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami oraz mieszkańców gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich, jeśli najbliższy przystanek komunikacji zbiorowej jest odległy o co najmniej 1,5 km od lokalu wyborczego.

O znajomość i ocenę nowych przepisów CBOS zapytał respondentów w marcowym badaniu. Na pytanie, czy słyszał Pan/Pani o zmianach w Kodeksie wyborczym - 48 proc. ankietowanych odparło, że w ogóle o tym nie słyszało; 30 proc. odpowiedziało, że słyszało, ale nie orientuje się w proponowanych zmianach, a 22 proc. badanych powiedziało, że słyszało i "mniej więcej" się orientuje w zmianach.

Do wyborów w Polsce coraz bliżej. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że wiedza na temat nowelizacji Kodeksu wyborczego ściśle wiąże się z zainteresowaniem polityką. O zmianach w prawie wyborczym słyszała zdecydowana większość deklarujących duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką, a ponad połowa z nich ma orientację w nowych przepisach.

Badani wyrażający średnie zainteresowanie na ogół słyszeli o zmianach, jednak nie bardzo wiedzą, na czym one polegają. "Osoby określające swoje zainteresowanie polityką jako co najwyżej niewielkie, w większości w ogóle nie słyszały o nowelizacji Kodeksu wyborczego" - podkreślono.

W sondażu zwrócono też uwagę, iż biorąc pod uwagę główne deklarowane źródło codziennych informacji telewizyjnych można stwierdzić, że najwięcej o zmianach w prawie wyborczym wiedzą widzowie dwóch wiodących kanałów informacyjnych: TVP Info i TVN24.

W jaki sposób zmiany w Kodeksie wyborczym wpłyną np. na możliwość oddawania głosów przez Polaków mieszkających poza Polską? (Fot. Getty Images)

Wyraźnie słabiej zorientowane w tej materii są osoby czerpiące informacje przede wszystkim z telewizji Polsat News. Spośród zdeklarowanych widzów programów informacyjnych głównych kanałów ogólnotematycznych najlepiej w nowym przepisach orientują się osoby śledzące Fakty TVN i inne programy tej stacji.

Polacy zostali również zapytani, czy Polacy mieszkający za granicą, obok głosowania w lokalach wyborczych, powinni mieć możliwość głosowania korespondencyjnego czy też nie. 27 proc. badanych odparło, że "zdecydowanie tak", 28 proc., że "raczej tak", 19 proc., że "raczej nie", 16 proc., że "zdecydowanie nie", a 10 proc., że "trudno powiedzieć".

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-16 marca w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 993 pełnoletnich mieszkańców Polski (w tym: 58,0 proc. metodą CAPI, 24,6 proc. – CATI i 17,4 proc. – CAWI), wylosowanej z rejestru PESEL.

Czytaj więcej:

Ponad 40 proc. Polaków nie ma pewności, że wybory będą uczciwe

Władze Londynu do Polaków: "Sprawdźcie, czy macie ID ze zdjęciem". Chodzi o wybory

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama