Menu

Były szef MI5: Szyfrowanie komunikacji online jest "bardzo pozytywne"

Były szef MI5: Szyfrowanie komunikacji online jest
Jonathan Evans stał na czele MI5 do 2013 roku. (Fot. Getty Images)
Były szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Jonathan Evans oświadczył wczoraj, że szyfrowanie komunikacji online jest "bardzo pozytywne" z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa kraju, bez względu na trudności, jakie sprawia służbom.
Reklama

Evans, który stał na czele MI5 w latach 2007-2013, przyznał, że szyfrowanie utrudnia służbom powstrzymywanie ataków terrorystycznych, ale też pomaga w zapobieganiu kradzieżom danych przez przestępców, bądź przez służby innych państw.

"Nie jestem jednym z tych, którzy sądzą, że powinniśmy osłabiać szyfrowanie" - powiedział Evans w radiu BBC. Wskazał, że terroryzm nie jest jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. "To, jak cyberprzestrzeń jest wykorzystywana przez przestępców i przez rządy jest potencjalnym zagrożeniem dla szerzej pojętych interesów Zjednoczonego Królestwa (...) więc szyfrowanie jest w tym kontekście bardzo pozytywne" - uznał.

W tym samym wywiadzie byly szef MI5 uznał, że "potrzeba 20-30 lat, aby spadło zagrożenie zamachami terrorystycznymi na Wyspach".

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd apeluje do szefów największych firm technologicznych o wsparcie w walce z Państwem Islamskim (IS) w internecie. Nacisk brytyjskiego rządu na współpracę firm technologicznych z władzami wzmógł się po tym, jak 36 osób zginęło w czterech atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, z czego trzy były inspirowane przez islamski radykalizm. Jak podkreślano, służby nie były w stanie dotrzeć na czas do komunikacji pomiędzy zamachowcami ze względu na zaawansowane systemy szyfrujące dane. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.02.2018
  GBP 4.723 złEUR 4.181 złUSD 3.401 złCHF 3.625 zł

  Sport


  Reklama