Menu

Brytyjskie kawiarnie testują ekologiczne kubki i pokrywki

Brytyjskie kawiarnie testują ekologiczne kubki i pokrywki
Nowe kubki mają być przyjazne środowisku. (Fot. Thinkstock)
Brytyjskie kawiarnie rozpoczęły testowanie pierwszych na świecie, w pełni biodegradowalnych, jednorazowych kubków i pokrywek. Mają one rozwiązać problem "produkowania" przez kawoszy rekordowych 25 mln ton odpadów rocznie.
Reklama

Do wyrobu rewolucyjnych opakowań używany jest eukaliptus, dzięki któremu kubki utrzymują ciepło dłużej niż inne rodzaje bioplastiku.

Zarówno kubki, jak i pokrywki już po 3 miesiącach rozkładają się do postaci dwutlenku węgla i wody. Mogą być one także przetwarzane wtórnie wraz z papierem.

“Zrobiliśmy to jako pierwsi na świecie. Zewnętrzna powierzchnia kubka jest wykonana z papieru, a wnętrze z bioplastiku pozyskanego z drzew. Dzięki temu można go wyrzucać razem z odpadami papierowymi lub jako kompost” - przekonuje Paul Mines, dyrektor generalny Biome Bioplastics.

Firma pracuje nad rozszerzeniem produkcji. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu York (University of York) opracowuje technologię wyrobu plastiku ze słomy.

“Rozpatrujemy sposoby wykorzystywania zasobów, które w przeciwieństwie do ropy, zawsze będą dostępne. Uważam, że wkrótce uda nam się produkować plastik, który będzie o wiele mniej wpływał na środowisko” - podkreśla.

Naukowcy nie do końca są jednak przekonani do bioplastiku, który do procesu rozpadu wymaga podgrzania do 50-60 stopni Celsjusza oraz kontaktu z wodą i glebą. Jednym słowem, nie ulegnie on biodegradacji w wodzie morskiej czy na wysypiskach śmieci.

Wielu konsumentów błędnie uważa, że tekturowe kubeczki z napisem "eco", takich kawowych gigantów jak Starbucks, Caffe Nero czy Costa, są przyjazne środowisku. W rzeczywistości są one niemal nie do przetworzenia, a kawosze - wyrzucając 2,5 mld papierowych kubków - produkują każdego roku aż 25 mln ton odpadów.

Naukowcy usilnie poszukują rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Cardiff,  problem mógłby zostać rozwiązany dzięki wprowadzeniu płatnych kubków, a także kampaniom informacyjnym na temat ekologii.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2018
  GBP 4.903 złEUR 4.304 złUSD 3.669 złCHF 3.701 zł

  Sport


  Reklama