Brytyjskie banki będą zamykać konta rezydentom UE
O zbliżającym się chaosie w brytyjskich bankach doniosła - w ślad za artykułem w "Sunday Times" - m.in. największa na świecie agencja prasowa Bloomberg. Tymczasem media na Wyspach wskazują na niespotykany dotąd proceder zamykania przez brytyjskie banki kont swoim brytyjskim klientom zamieszkałym na terenie Unii Europejskiej, z którą Zjednoczone Królestwo ma definitywnie zerwać wszelkie powiązania już 31 grudnia 2020 roku.
Koniec okresu przejściowego dla UK i niewypracowane wciąż porozumienie z UE - także jeśli chodzi o współpracę w sektorze finansowym - oznacza, że brytyjskie banki stracą licencję do wykonywania swoich usług na terenie Wspólnoty (tzw. "passporting"), a jej wykupienie może okazać się dla nich zbyt kosztowne.
"Konta zostaną zamknięte, a karty debetowe i kredytowe unieważnione" - ostrzega Nigel Green, założyciel deVere Group, międzynarodowej firmy konsultingowej zajmującej się specjalistycznym doradztwem finansowym. Green podkreśla, że bez zawarcia umowy handlowej z UE banki brytyjskie nie mogą obsługiwać klientów mieszkających w krajach Unii.
Lloyds Bank wysłał listy do 13 000 klientów indywidualnych i biznesowych, informując, że nie będzie już mógł oferować usług bankowych po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu 31 grudnia - czytamy na portalu BBC. Barclays, Barclaycard i Coutts - należące do NatWest Group - podejmują podobne działania.
Według badającego sprawę portalu Moneysavingexpert.com, zamknięcia kont osobom bez adresu w UK potwierdziły obecnie:
- Bank of Scotland
- Barclaycard
- Coutts
- Halifax
- Lloyds
Pozostałe instytucje finansowe poinformowały jedynie, że "monitorują sytuację".
Dla wielu Polaków posiadających konta w brytyjskich bankach zapowiadane zmiany mogą oznaczać, że - jeśli porozumienie na linii UK-UE nie nastąpi - w przyszłym roku banki będą zmuszone do weryfikowania naszego miejsca zamieszkania poprzez wymóg posiadania statusu zasiedlenia (settled status).
Status osoby osiedlonej to gwarancja pozostania w Zjednoczonym Królestwie po 31 czerwca 2021 r., czyli po upływie 6-miesięcznego okresu prolongaty po wyznaczonym na 31 grudnia 2020 r. terminie składania wniosków. Wszyscy obywatele państw unijnych, chcący pozostać, podjąć zatrudnienie, mieć dostęp do świadczeń socjalnych, usług publicznych i opieki zdrowotnej oraz prawo do edukacji i do wynajmu nieruchomości w Zjednoczonym Królestwie po 31 grudnia 2020 r., będą musieli posiadać nowy status. Tzw. okres przejściowy pozwala na składanie wniosków o "settled status" do 30 czerwca 2021 roku, jednak rząd brytyjski zaleca, aby najlepiej zrobić to do końca 2020 roku.
Czytaj więcej:
UE oskarża Wielką Brytanię o złamanie umowy ws. Brexitu
Brexit: Z UK do Europy przeniesiono już 7,5 tys. miejsc pracy
Bank TSB: Oddziały do zamknięcia, likwidacja miejsc pracy
Negocjacje ws. Brexitu: "Jest postęp, ale rozbieżności pozostały"