Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy nafciarze buntują się. "Chcemy niższych podatków!"

Brytyjscy nafciarze buntują się. "Chcemy niższych podatków!"
Co na to wszystko rząd? (Fot. Getty Images)
Załamanie cen ropy na światowych rynkach powoduje, że koncerny naftowe działające na Morzu Północnym chcą zmniejszenia podatków - donosi 'Sunday Times'. Od sektora energii uzależniona jest zwłaszcza szkocka gospodarka.
Reklama
Reklama

Tygodnik przytacza dane specjalistycznej firmy doradczej Hannon Westwood, która donosi, że liczba wierceń dna morskiego w poszukiwaniu nowych złóż ropy naftowej i oszacowania zasobności tych, które już odkryto, spadła w ub. r. do rekordowo niskiego poziomu – 28. Po raz ostatni była równie niska w połowie lat 60. XX wieku, gdy przystąpiono do eksploatacji złóż na Morzu Północnym.

Od kwietnia 2013 do końca marca 2014 r. (rok obrachunkowy w Wielkiej Brytanii trwa od początku kwietnia do końca marca. Obecnie jesteśmy, w roku obrachunkowym 2014-15. - przyp. red.) średnia dzienna produkcja ropy na Morzu Płn. wyniosła 1,4 mln baryłek, to o dwie trzecie mniej niż w szczytowym roku 1999. Dało to przychód z podatków w wysokości 4,6 mld funtów - najmniej od 10 lat.

Wydobycie ropy z basenu Morza Płn. jest drogie. Średni koszt wydobycia baryłki ocenia się na 17 funtów . Dla porównania - koszty wydobycia z niektórych złóż w Arabii Saudyjskiej to zaledwie kilka dol.

Minister finansów George Osborne przyznał ostatnio koncernom naftowym niewielką ulgę podatkową i obniżył stawkę o 2 proc., zlecając zarazem organizacji Oil & Gas UK przegląd produkcji i możliwości jej ożywienia. Koncerny naftowe na Morzu Płn. płacą podatek w wys. 60-80 proc. Za granicę opłacalności uchodzi próg 60 dol. za baryłkę.

Najbardziej radykalna z rozważanych propozycji przewiduje zniesienie dodatkowego podatku korporacyjnego, naliczanego niezależnie od podstawowej stawki podatkowej. Inne propozycje zakładają wygenerowanie oszczędności poprzez m. in. standaryzację sprzętu i organizację pracy.

Proponowane rozwiązania miałyby zastosowanie do nowo odkrytych pól naftowych, na których przystąpiono do wydobycia, a nie do pól już eksploatowanych. Według "Sunday Times", Osborne chce porozumienia w tej sprawie przed wyborami powszechnymi spodziewanymi w maju 2015 r.

W reakcji na spadek cen ropy naftowej z ok. 114 USD za baryłkę benchmarkowego gatunku Brent do ok. 61 dol. obecnie, koncerny naftowe aktywne na Morzu Płn. ograniczyły wydatki i zmniejszyły zatrudnienie. Przy produkcji ropy i gazu z Morza Północnego. pracuje w Wielkiej Brytanii 375 tys. ludzi. Nieoficjalne prognozy mówią o redukcji zatrudnienia o ok. 35 tys. w najbliższych 5. latach.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama