Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy odkryli najczęstsze choroby kotów domowych. Wyniki zaskakują

Brytyjscy naukowcy odkryli najczęstsze choroby kotów domowych. Wyniki zaskakują
Koty uchodzą za zwierzęta niekłopotliwe i łatwe w utrzymaniu, ale żeby faktycznie tak było, trzeba zadbać o ich podstawowe potrzeby. (Fot. Getty Images)
Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów domowych? Analiza kartotek brytyjskich weterynarzy wykazała, że na czele listy są choroby dziąseł, otyłość, przerośnięte pazury i inwazja pcheł, czyli w większości stany, którym łatwo zapobiec.
Reklama
Reklama

Z ponad miliona zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii, Dan O'Neill i Danielle Gunn-Moore, wyłonili losową próbę 18 249 kotów i przeanalizowali ich dokumentację weterynaryjną. Chcieli dowiedzieć się, jakie problemy zdrowotne najczęściej nękają koty domowe i pomóc weterynarzom oraz właścicielom je przewidywać i przeciwdziałać ich wystąpieniu.

Jak pisze "Mail Online", wyniki badania mogą się wydać zaskakujące, bo na pierwszym miejscu nie znalazło się wcale zapalenie pęcherza moczowego czy choroba nerek, lecz dolegliwości spowodowane banalnymi zaniedbaniami pielęgnacyjnymi.

Najczęstszym problemem kotów domowych są choroby dziąseł (15,23 proc.), w pierwszej piątce zaś uplasowały się jeszcze otyłość (11,58 proc.), choroby uzębienia (9,23 proc.), przerośnięte pazury (5,23 proc.), inwazja pcheł (5,07 proc.) i szmery sercowe (4,44 proc.).

Przewlekła choroba nerek znalazła się dopiero na 15. miejscu, zapalenie pęcherza na 22., natomiast zakaźne choroby, których tak często się obawiamy, jak białaczka kotów (FeLV) czy tzw. koci HIV (FIV), na szczęście nie weszły nawet do pierwszej trzydziestki.

"Każdy, kto kocha koty, chce, żeby żyły szczęśliwie i zdrowo" – mówi Dan O'Neill, profesor nadzwyczajny w dziedzinie epidemiologii zwierząt towarzyszących w Royal Veterinary College. "To badanie pomaga właścicielom zrozumieć, że higiena jamy ustnej, waga i pasożyty to kluczowe problemy zdrowotne kotów. Dzięki temu mogą skuteczniej skupić uwagę i środki finansowe na zapewnieniu swoim kotom lepszego życia".

Celem naukowców było ustalenie, jakie są najczęstsze schorzenia kotów domowych w zależności od wieku i płci. Okazało się, że diagnozowano u nich średnio jedną chorobę rocznie, chociaż koty płci męskiej i starsze częściej cierpiały na wiele chorób jednocześnie.

U samic częściej występowały powikłania rany pooperacyjnej, nadmierna pielęgnacja, nadwrażliwość na ukąszenia pcheł, nadczynność tarczycy i przerośnięte pazury. Tymczasem koty płci męskiej były bardziej narażone na choroby dziąseł, wypadki drogowe, szmery sercowe, kulawiznę, otyłość, ropnie i urazy po ugryzieniu przez kota.

Kotom należy czyścić zęby regularnie, jeszcze zanim zacznie się dziać coś złego. (Fot. Getty Images)

Także wiek zdaje się odgrywać kluczową rolę w ryzyku wystąpienia poszczególnych schorzeń. Koty, które miały mniej niż osiem lat, były bardziej narażone na urazy po ugryzieniu przez kota, inwazje pcheł, wypadki drogowe i powikłania ran pooperacyjnych, natomiast u starszych kotów (powyżej ośmiu lat) częściej diagnozowano aż 23 schorzenia, w tym kulawiznę, zapalenie pęcherza moczowego i szmery sercowe.

"Wielka Brytania jest krajem miłośników zwierząt, a to badanie pokazuje, że najczęstszym chorobom, na które cierpią koty, można prawie całkowicie zapobiec" - zwraca uwagę Danielle Gunn-Moore, profesor medycyny kotów na Uniwersytecie w Edynburgu, współautorka badania.

"Na przykład kot sam z siebie się nie roztyje, ale sama wiem, jak ciężko odmówić, gdy twój ukochany kot prosi o jeszcze kilka chrupek. Musimy jednak pamiętać, że jedzenie to nie miłość. O wiele lepiej zamiast tego zaproponować kotu zabawę. Jeśli kochamy nasze koty, jesteśmy im winni zapewnienie jak najlepszej jakości życia. To badanie daje nam naukową podstawę, aby to robić dobrze" - podkreśla badaczka.

Autorzy badania mają nadzieję, że ich wyniki pomogą weterynarzom i opiekunom kotów otoczyć je lepszą opieką. Koty uchodzą za zwierzęta niekłopotliwe i łatwe w utrzymaniu, ale żeby faktycznie tak było, trzeba zadbać o ich podstawowe potrzeby. Z pewnością należy do nich profilaktyka - zabezpieczenie przed pasożytami i chorobami zakaźnymi oraz dbałość o odpowiednią dietę i higienę. W tym kociego uzębienia.

Czyszczenie kotu zębów może wydawać się niektórym niewykonalne, ale da się to zrobić, jeśli stopniowo przyzwyczaimy kota do tego, że zaglądamy mu do pyszczka. Ważne, żeby robić to delikatnie, regularnie i jeszcze zanim zacznie się dziać coś złego. Bo kiedy dziąsła albo zęby zaczną kota boleć, pozostaje już tylko błyskawiczna wizyta u weterynarza.

15 najczęstszych dolegliwości kotów domowych:

  1. Choroby dziąseł
  2. Otyłość
  3. Choroby uzębienia
  4. Przerośnięte pazury
  5. Inwazja pcheł
  6. Szmery sercowe
  7. Utrata masy ciała
  8. Wymioty
  9. Ropień
  10. Biegunka
  11. Zaburzenia okrywy włosowej
  12. Niedowaga
  13. Zranienia
  14. Nadczynność tarczycy
  15. Przewlekła choroba nerek

Czytaj więcej:

Liczba porzucanych zwierząt domowych w UK znacząco wzrosła

Londyn: Mandaty dla "niezabezpieczonych" właścicieli psów

Schronisko Battersea pełne małych kotów, ponieważ londyńczycy nie kastrują swoich pupili

Co dziesiąty Brytyjczyk rozważa oddanie swojego zwierzęcia w związku z wysokimi kosztami utrzymania

Mops z East Yorkshire ma szansę uzyskać tytuł najbrzydszego psa w Wielkiej Brytanii

UK: Działacze na rzecz praw zwierząt protestowali w supermarketach przeciw złemu traktowaniu kur

Rząd UK rozważał uśpienie wszystkich kotów domowych na początku pandemii koronawirusa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama