Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy dietetycy: Tosty z fasolką mogą stanowić element zdrowej, zbilansowanej diety

Brytyjscy dietetycy: Tosty z fasolką mogą stanowić element zdrowej, zbilansowanej diety
British Nutrition Foundation twierdzi, że tosty z fasolką wprawdzie są produktem wysoko przetworzonym, ale nadal mogą być częścią zbilansowanej diety. (Fot. Getty Images)
Osoby obawiające się spożywania wysoko przetworzonej żywności nie powinny rezygnować z jedzenia fasolki na tostach jako jednego z elementów zdrowej, zbilansowanej diety - twierdzą dietetycy w UK.
Reklama
Reklama

Jedzenie wysoko przetworzonej żywności, takiej jak lody, szynka, chipsy, pieczywo masowej produkcji i płatki śniadaniowe ma związek z szeregiem niekorzystnych dla zdrowia następstw, w tym zwiększonego ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, przyrostu masy ciała i chorób serca.

Obecnie organizacja British Nutrition Foundation uznała, że tosty z fasolką wprawdzie są produktem wysoko przetworzonym, ale to popularne danie nadal może być częścią zbilansowanej diety.

Według jej specjalistów, część pokarmów, które są wysoko przetworzone - w tym chleb razowy, pełnoziarniste płatki śniadaniowe, fasolka konserwowa, sosy do makaronów na bazie pomidorów i jogurty owocowe - mogą stanowić "praktyczne i niedrogie źródło niektórych ważnych składników odżywczych".

"Wspaniale jeśli możemy gotować od podstaw, kiedy mamy na to czas, ale wiem, że dla mnie, jako pracującego rodzica, często nie jest to możliwe. Dlatego musimy zadbać o to, by zdrowe odżywianie było prostsze i bardziej przystępne, a nie trudne i drogie. Wybór zdrowszej przetworzonej żywności jest jednym ze sposobów, który może pomóc ludziom dostosować zdrowe odżywianie do ich stylu życia" – podkreśliła rzeczniczka British Nutrition Foundation Bridget Benelam.

Nowe badania przeprowadzone przez organizację Foundation sugerują, że coraz więcej osób jest świadomych znaczenia pojęcia "wysoko przetworzona żywność" i jest skłonnych ograniczać spożywanie takich produktów.

Sondaż z 2021 roku, przeprowadzony przez YouGov na zlecenie British Nutrition Foundation, wykazał, że trzech na dziesięciu (30%) z 2 000 dorosłych Brytyjczyków spotkało się z tym sformułowaniem. Badanie, powtórzone w 2023 roku, wykazało, że w ciągu dwóch lat świadomość ta wzrosła, a już 46% przyznało, że słyszało o wysoko przetworzonej żywności.

W 2021 roku jedna czwarta ankietowanych (25%) oświadczyła, że stara się ograniczyć taką żywność w swojej diecie, ale już w 2023 roku odsetek ten wzrósł do 33%.

Żywność wysoko przetworzona powstaje głównie z substancji wyodrębnionych z produktów spożywczych, takich jak tłuszcze, skrobia, cukry i tłuszcze utwardzone, a także może zawierać sztuczne barwniki i aromaty. Przykładami takich produktów są mrożone posiłki, napoje bezalkoholowe, hot dogi i wędliny, fast foody, paczkowane ciastka, ciasteczka i słone przekąski.

Czytaj więcej:

W obliczu kryzysu kosztów utrzymania klienci w UK przestawiają się na zakup mrożonej żywności

Inflacja żywności w UK znów wysoka. Ceny sera podskoczyły o 80 proc.

Brytyjczycy częściej niż kiedykolwiek korzystają z banków darmowej żywności

    Komentarze
    • Tom
      27 kwietnia 2023, 07:44

      W UK nie mają pojęcia co to zdrowa żywność. Od kiedy tost jest zdrowy? Smiechu warte.

    • Uk to klops
      27 kwietnia 2023, 07:50

      To jest chlew gdzie swiniom sie daje pasze

    • Edi
      27 kwietnia 2023, 09:36

      Zbilansowany smietnik

    • ProbablyMe
      27 kwietnia 2023, 10:01

      Promują, żywność, która niedługo będzie jedyna finansowo dostępna jako zdrową, żeby zadość uczynić uczuciu rozczarowania wielu ludzi, że sięgają po te produkty częściej niż zwykle. Monotonna dieta nigdy nie jest zdrowa i zbalansowana. Ludzie muszę wyjść na ulice i zacząć protestować przeciwko ogłupianiu ich.

    • Loli
      27 kwietnia 2023, 10:17

      Ta fasola to pomyje, nikt o normalnych zmyslach nie je tego syfu.

    • Wieśmac Jobo
      27 kwietnia 2023, 11:31

      I chipsy na wierzch. Jak można codziennie jeść na śniadanie bekon, jajka, fasolę, tosty i pieczarki ? No i kiełbaskę z kartonu ?

    • Ja
      27 kwietnia 2023, 13:16

      To celowe dzialanie. Po takich ''zdrowych'' posilkach emertyur rzad wyplacal nie bedzie, bo nikt wieku emerytalnego nie dozyje.
      Wieki temu w mojej pierwszej ( nie zbyt wymagajacej intelektualnie )pracy uslyszalem od ''kolegi'' ze chipsy sa zdrowe ze to 1 of 5 a Day.
      Swiadomosc zywieniowa w UK to dramat.


    • Benekiciaż
      27 kwietnia 2023, 15:25

      Ja to się zastanawiam czy Ci angole nie są przypadkiem trochę cofnięci! Oni by nawet gó..no zjedli z pod siebie a jak widzą ze w tesco jest reduce to chcą się zabić!English brekafat to największe dziadostwo jakie widziałem.jak można się tak truć?później chodzą po ulicach wieloryby i co więcej dobrze im z tym!oni nawet wodki nie umieją pic .dej pań spokój.

    • Made in Poland
      27 kwietnia 2023, 15:45

      Tak, to rzeczywiście niedorzeczne, ale przecież my Polacy słyniemy ze schabowego, pierogów i napakowanego mięsem bigosu, a to też niezbyt zdrowe. Problem polega chyba na przywiązaniu do pewnych tradycji żywieniowych - baked beans są w UK ważnym elementem English breakfast i nie ma co z tym dyskutować...

    • Captain britain
      27 kwietnia 2023, 16:50

      @ made in Poland. Mało ich zostało ale jeżeli będziesz w Polsce proszę Cię wejdź do baru mlecznego jeżeli jakiś znajdziesz i tam naprawdę można znaleźć najlepsze Polskie dania "made in Poland". Czego bym złego nie myślałem o ustroju, wyzysku finansowym , mentalności sowieckiej w Polsce. To muszę przyznać bar mleczny to coś cudownego koncentracja najlepszych Polskich dań, kwintesencja kuchni Polskiej. Mamy zupy, desery, dania mięsne i jarskie . Do setna w barze mlecznym znajdziesz najlepszy przekrój polskich dań tych zdrowych jak i niezdrowych. Ale na 100% znacznie lepszych i zdrowszych niż ang

    • Wieśmac Jobo
      27 kwietnia 2023, 23:47

      @Made in Poland. Przyznasz jednak, że śniadania jemy rozmaite ( przynajmniej w moim kręgu). Serki, od białych, po żółte. Bułki, różne chleby, masło ( niekoniecznie ). Jajecznica sama, lub ze szczypiorkiem, na cebuli, na boczku, na kielbasie, na grzybkach, pomidorach. Kanapki. Jakieś zupy mleczne. Jajka na miękko, lub twardo. W majonezie. Bułki słodkie. My nie jemy non stop tego samego. Dobrze napisał @Kapitan. Bar mleczny ( ale nie tylko ). Kiedyś z żoną jedliśmy na Stansted we włoskiej knajpce. Obok Angole jedli spaghetti i zagryzali chipsami. Wybaczcie, ale my tak nie mamy.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama