Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy zapłacą za wjazd do krajów Unii Europejskiej

Brytyjczycy zapłacą za wjazd do krajów Unii Europejskiej
Przewiduje się, że opłata wizowa dla Brytyjczyków zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku. (Fot. In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images)
Obywatele brytyjscy, którzy planują podróże po Europie w tym roku, mogą zostać zaskoczeni koniecznością dokonania nieoczekiwanej opłaty. Wprowadzenie obowiązku uiszczania nowej opłaty wynika z przepisów obowiązujących po Brexicie.
Reklama
Reklama

Do tej pory obywatele Wielkiej Brytanii nie potrzebowali wiz, aby udać się do krajów UE i mogli wjeżdżać na jej teren wyłącznie na podstawie swoich paszportów. Teraz jednak wszystko ma się zmienić.

Podróżni będą musieli wykupić wizę w ramach Europejskiego Systemu Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS). Przewiduje się, że system ten zostanie uruchomiony pod koniec bieżącego roku.

Aplikacja w systemie ETIAS będzie działać jak elektroniczne pozwolenie na przekroczenie granicy, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w europejskiej strefie Schengen.

Po wypełnieniu aplikacji pozwolenie na wjazd na teren UE będzie ważne przez trzy lata i otworzy Brytyjczykom nieograniczony dostęp do wielu krajów europejskich - informuje Birmingham Live. Opłata dotyczy wszystkich osób w wieku od 18. do 70. roku życia.

Opłata za aplikację wyniesie tylko 7 euro, a według Komisji Europejskiej 95 procent wniosków ETIAS zostanie rozpatrzonych pozytywnie.

Obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - w tym Polaków - również obowiązuje złożenie aplikacji w systemie, jednak będą zwolnieni z opłaty wjazdowej do strefy Schengen.

Aby złożyć aplikację, należy posiadać:

  • paszport, który jest ważny przez cały okres planowanego pobytu w Unii Europejskiej,
  • adres e-mail,
  • kartę debetową lub kredytową.

Ponadto osoby składające wniosek będą musiały podać swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko widniejące w paszporcie, datę i miejsce urodzenia, płeć, adres zamieszkania i narodowość.

Podróżnym zaleca się złożenie wniosku co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą.

Co to jest strefa Schengen?

Kraje strefy Schengen to 26 państw europejskich, które zniosły kontrole paszportowe i wszelkie inne kontrole graniczne. Stanowią one odrębną grupę w stosunku do UE, choć wiele krajów strefy Schengen to także państwa członkowskie UE.

Do strefy Schengen należą takie kraje jak Hiszpania, Francja, Włochy i Niemcy.

Osoby, które pomyślnie przejdą procedurę ETIAS, będą mogły podróżować po strefie Schengen przez okres do 90 dni w ciągu 180 dni.

Co się stanie, jeśli wniosek o wizę ETIAS zostanie odrzucony?

Wniosek może zostać odrzucony, jeśli zarejestrowany dokument został zgłoszony jako skradziony, osoba aplikująca stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub zagrożenie epidemiologiczne, albo jeśli istnieją uzasadnione wątpliwości co do podanych informacji.

Wnioskodawcy mogą odwołać się od decyzji odmownej w państwie członkowskim, do którego planowali podróż.

Wniosek o wydanie wizy w ETIAS może również zostać cofnięty, jeśli ulegną zmianie dane osobowe, osoba ubiegająca się o wizę przekroczyła w przeszłości dozwolony czas pobytu lub jeśli paszport został zgubiony lub skradziony.
 

Czytaj więcej:

Nowa opłata dla podróżnych z UK. Za wjazd do krajów UE trzeba będzie zapłacić

Jakich produktów żywnościowych nie można już wwozić z UK do UE po Brexicie?

Mniej niż połowa Brytyjczyków uważa, że Brexit został zrealizowany

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama