Menu

Boris Johnson chce mostu do Francji przez kanał La Manche

Boris Johnson chce mostu do Francji przez kanał La Manche
Johnson zapowiedział budowę innowacyjnego mostu, który połączy UK z Francją. (Fot. Getty Images/Wikipedia)
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson zasugerował podczas konsultacji brytyjsko-francuskich wybudowanie mostu do Francji przez kanał La Manche - poinformowały dzienniki "The Times" i "The Telegraph".
Reklama

Podczas spotkania Johnsona z jego francuskim odpowiednikiem Jean-Yves'em Le Drianem, obaj ministrowie mieli porozumieć się w sprawie powołania komisji eksperckiej, która zajęłaby się analizą możliwych wspólnych projektów infrastrukturalnych, w tym ewentualnego mostu.

Według źródeł szef brytyjskiej dyplomacji, miał przekonywać, że to "kuriozalne", iż oba kraje połączone są jedynie torami kolejowymi obsługującymi połączenie Eurostar, a francuski prezydent Emmanuel Macron miał być z kolei entuzjastycznie nastawiony do pomysłu, odpowiadając "zgoda, zróbmy to".

Kanał La Manche ma w najwęższym miejscu około 32 km szerokości i znaczną różnicę poziomów po obu stronach, co wymagałoby zbudowania jednego z najbardziej skomplikowanych mostów na świecie. Obecnie najdłuższy most na świecie Danyang-Kunshan znajduje się w Chinach i ma ponad 164 km.

Profesor architektury z Uniwersytetu w Liverpoolu Alan Dunlop ostrzegł w rozmowie z "Timesem", że inwestycja mogłaby naruszyć "jeden z najczęściej używanych szlaków transportowych na świecie". "Byłoby łatwiej i taniej przesunąć Francję nieco bliżej" - zakpił naukowiec.

Ostrzej pomysł skomentował architekt Ian Ritchie z brytyjskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknej, który przypomniał niepowodzenie poprzedniego projektu zakładającego budowę mostu - wymyślonego przez Johnsona mostu-ogrodu na Tamizie w Londynie, na którego przygotowania do momentu ostatecznej rezygnacji z inwestycji wydano blisko 50 milionów funtów.

Ritchie ocenił, że wyciągając wnioski z poprzedniej inicjatywy, nie należy dopuścić do "prowadzenia polityki zagranicznej za pomocą budowania mostów". "Trzeba odsunąć tego bufona od kwestii środowiskowych i kanału La Manche, zostawiając ryby w świętym spokoju" - dodał.

 

  Komentarze


  • Szybki lopez
   19 stycznia, 12:35

   Taka ściema że to niby nie chcą się odcinać od Europy a brexicik wdrażają by zrobić raj podatkowy dla tych złodzieji z elit

  • Madzik
   19 stycznia, 14:32

   O proszę założył już kask i rękawice.Będzie się działo

  • Spidi
   19 stycznia, 17:01

   Ale po kiego grzyba? Nie ma na co kasy wydawac? Ze musi deptak budowac dla tych z dzungli w Calais?

  • Mordziaty
   19 stycznia, 18:16

   A czym się przejmuje cie? Przecież nie za wasze będzie budował, a jak chce ułatwić transport dzikich ludów do uk to rym niech już brytoli się martwią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.05.2018
  GBP 4.881 złEUR 4.281 złUSD 3.625 złCHF 3.639 zł

  Sport


  Reklama