Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bogate rzymskie archiwum pamiątek po Mickiewiczu, Krasińskim i Norwidzie zostanie zdigitalizowane

Bogate rzymskie archiwum pamiątek po Mickiewiczu, Krasińskim i Norwidzie zostanie zdigitalizowane
Najwięcej pamiątek pozostało po Adamie Mickiewiczu. (Fot. Jan Mieczkowski, via Wikimedia Commons)
Bogate archiwum korespondencji i notatek Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida przechowywane jest w domu generalnym księży zmartwychwstańców w Rzymie. 'Wszystko będzie zdigitalizowane i udostępnione w internecie' - poinformował przełożony domu, biblista i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, ksiądz profesor Andrzej Gieniusz.
Reklama
Reklama

Ksiądz Gieniusz opowiedział o początkach bogatych zbiorów: "Nasi ojcowie - założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego Bogdan Jański oraz Piotr Semenko i Hieronim Kajsiewicz to dość charakterystyczni reprezentanci całej polskiej Wielkiej Emigracji".

"Najpierw to byli skrajni rewolucjoniści, socjaliści, a potem rewolucjoniści typu politycznego, wreszcie literaci, a na koniec nawróceni i apostołujący chrześcijanie wśród wszystkich ważniejszych osób z emigracji. Zaprzyjaźnili się z nimi i przez całe życie utrzymywali z nimi kontakt korespondencyjny i tak oto korespondencja ta trafiła do naszego rzymskiego archiwum" - dodał ksiądz zmartwychwstaniec.

Następnie wyjaśnił: "Najwięcej mamy pamiątek po Adamie Mickiewiczu; to dwa duże pojemniki z jego listami, notatkami i innymi dokumentami. Mamy też spore archiwum pamiątek po Cyprianie Kamilu Norwidzie, a wśród nich korespondencję, jego projekty".

Ulica Adama Mickiewicza w Rzymie. (Fot. Lucaok, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)

"Mamy ponadto - zaznaczył - zapisane wspomnienia naszych księży na temat innych wybitnych postaci. Jest ostatnia spowiedź Fryderyka Chopina, której jeden z naszych księży wysłuchał, a potem spisał; bez detali, ale wiele szczegółów zrelacjonował".

Ksiądz Gieniusz podkreślił, że w archiwum znajdują się też zapiski Zygmunta Krasińskiego oraz pamiątki po geologu i badaczu Ignacym Domeyce. "Można powiedzieć, że mamy pamiątki całej śmietanki czasów Wielkiej Emigracji" - stwierdził.

"Ważniejsze rzeczy mamy już przeszukane i przejrzane, natomiast jest jeszcze mnóstwo do zdigitalizowania i do skatalogowania. Rozpoczynamy kilkuletni program digitalizacji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyznaczył na to fundusze i specjalistę z Lublina, który będzie się tym zajmował" - poinformował.

Według zapowiedzi polskiego księdza wszystko zostanie zdigitalizowane i udostępnione online w systemie informatycznym polskich archiwów ZoSIA.

Czytaj więcej:

"Ballady i romanse" po raz pierwszy przetłumaczone na angielski

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama