Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bogaci Brytyjczycy płacą krocie za uzyskanie obywatelstwa UE po Brexicie

Bogaci Brytyjczycy płacą krocie za uzyskanie obywatelstwa UE po Brexicie
Zamożni Bryjczycy coraz chętniej osiedlają się w krajach UE. (Fot. Getty Images)
Nastąpił 'niewyobrażalny wzrost' liczby zamożnych Brytyjczyków płacących za uzyskanie obywatelstwa UE po Brexicie – donoszą eksperci na łamach dziennika 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Firma Henley & Partners podała, że zaobserwowała bezprecedensowy popyt na tak zwane "złote" wizy i obywatelstwo w krajach takich jak Łotwa, Grecja, Malta, Austria i Portugalia, w których w zamian za inwestycje w nieruchomości czy inne aktywa można uzyskać prawo pobytu lub obywatelstwo.

Firma, która doradza klientom, jak uzyskać zagraniczny pobyt i obywatelstwo, odnotowała 344-procentowy wzrost liczby wniosków o przystąpienie do unijnych programów od obywateli UK w latach 2020-2021 w następstwie Brexitu.

Zainteresowanie to zmniejszyło się o 22 procent w latach 2021-2022, ale obecnie liczba wniosków ponownie gwałtownie wzrosła o 250 procent w drugim kwartale 2023 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem, gdy realia związane z Brexitem zaczęły być dotkliwie odczuwalne.

Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku wyemigrowało 557 000 posiadaczy brytyjskich paszportów. Wynika to z faktu, że Brytyjczycy napotykają na coraz większe ograniczenia w zakresie możliwości życia i pracy na kontynencie.

Jednocześnie obywatele UK muszą stawić czoła jeszcze większym utrudnieniom. Od 2024 r. podróżni z UK będą musieli płacić za pozwolenie na wjazd na terytorium Unii Europejskiej w ramach europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), które będzie ważne przez trzy lata i pozwoli na pobyt do 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie.

Liczba netto wyjeżdżających z UK zamożnych obywateli, sklasyfikowanych jako osoby posiadające aktywa o wartości co najmniej 1 miliona dolarów, wzrosła do 4 200 w 2017 r. po referendum w sprawie Brexitu.

Według danych Henley's, liczba ta na nowo rośnie i wynosi obecnie 3 200, przewyższając Rosję (3 000) i czyniąc Wielką Brytanię trzecim co do wielkości krajem na świecie tracącym milionerów, po Chinach i Indiach.

Czytaj więcej:

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie

Nowy system zezwoleń na wjazd do krajów UE (ETIAS) zacznie obowiązywać Brytyjczyków od nowego roku

Czterech na 10 wyborców uważa, że Partia Pracy dąży do powrotu UK do Unii Europejskiej

    Komentarze
    • Celestyn76
      11 lipca 2023, 20:32

      Spoko milionerzy na pontonach przybeda w tysiackrotnie wiekszej liczbie

    • Wyjeżdżający z g...a
      11 lipca 2023, 21:06

      okropny naród zniszczyli swój kraj teraz niszczą inne

    • Xxx
      11 lipca 2023, 21:35

      Nie tylo Anglicy beda potrzebowac ETIAS , Polacy beda musieli wykupione ETA , Obywatelstwo EU to obywatelstwo dodatkowe wymyslone przez urzednikow ,ktore nie zastepuje obywatelstwa krajowego ……

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama