Menu

Big Ben zamilkł na czas czteroletniego remontu

Big Ben zamilkł na czas czteroletniego remontu
Prace konserwacyjne potrwają cztery lata. (Fot. Getty Images)
Słynny dzwon Big Ben z wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu zamilkł dziś na czas planowanego remontu wieży im. Elżbiety II, na której się znajduje. Ostatniego bicia dzwonu słuchał tłum mieszkańców Londynu i turystów, a nawet posłów.
Reklama

Dwie największe grupy obserwatorów zebrały się na placu parlamentarnym przed Pałacem Westminsterskim i na moście Westminsterskim. Zebrani pożegnali Big Bena oklaskami.

Zainstalowany w 1895 roku Big Ben wieńczy 96-metrową wieżę im. Elżbiety II, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej, to właśnie wieża jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym budynkiem w Wielkiej Brytanii.

Charakterystyczny dźwięk dzwonu, który odzywa się co godzinę, jest także m.in. sygnałem zapowiadającym najważniejsze serwisy informacyjne w programie czwartym radia BBC. Z kolei cztery mniejsze dzwony, które znajdują się na wieży, słychać w ciągu dnia co 15 minut.

W trakcie rozpoczynającego się dziś gruntownego remontu wieży, Big Ben zostanie poddany szczegółowej renowacji, a w efekcie tymczasowo wyłączony z użytku. Zapowiedź cichych czterech lat wzbudziła jednak niespodziewanie poważne kontrowersje, zmuszając do zabrania głosu nawet samą premier Theresę May, która zaapelowała do spikera Izby Gmin Johna Bercowa o przemyślenie tej decyzji.

Brytyjski parlament zobowiązał się do ponownej analizy decyzji na początku września, kiedy posłowie wrócą do pracy po wakacyjnej przerwie.

Adam Wątróbski, który jest głównym architektem brytyjskiego parlamentu i nadzoruje modernizację budynku, podkreślił, że "uciszenie dzwonów jest absolutnie niezbędne".

"Jesteśmy świadomi, że turyści nie będą mogli ich posłuchać ani zobaczyć, bo całość (zegara) będzie zasłonięta rusztowaniem. Najważniejsze jest jednak naprawienie i odnowienie wieży. Teraz będziemy cierpieć, ale za to zabezpieczamy przyszłość" - przekonywał.

Wątróbski tłumaczył, że w tym czasie zegarmistrzowie przeprowadzą skrupulatny przegląd techniczny zegara, a zespół robotników zajmie się niezbędnymi pracami obejmującymi samą wieżę.

W trakcie remontu słynny Big Ben będzie odzywał się jedynie w wyjątkowych okazjach, w tym m.in. w rocznicę zakończenia I wojny światowej (Armistice Day), niedzielę pamięci o żołnierzach poległych w walce o ojczyznę (Remembrance Sunday), noc sylwestrową, a także w przypadku państwowego pogrzebu lub koronacji.

Zgodnie z planami, co najmniej jedna tarcza zegara będzie także zawsze odsłonięta, wskazując mieszkańcom Londynu prawidłowy czas.

 

  Komentarze


  • Zenek
   21 sierpnia 2017, 14:48

   Uff w końcu się wyśpie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.02.2018
  GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

  Sport


  Reklama