Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Covid: Face masks affect how we interact, says Cardiff University study

Covid: Face masks affect how we interact, says Cardiff University study
Noszenie maseczek wpływa na sposób, w jaki komunikujemy się i wchodzimy w interakcje z innymi osobami. (Fot. Getty Images)
Wearing face masks could be affecting the way we interact with others, new research suggests.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ludzie mają tendencję do automatycznego naśladowania wyrazu twarzy innych osób wyrażających emocje. Badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet w Cardiff i opublikowane w czasopiśmie naukowym "Cognitive, Affective, and Behavioral Neuroscience", wykazało, że osoby, które nie są w stanie używać ust do naśladowania tych emocji, mają trudności z wczuwaniem się w sytuację innych ludzi.

"Mimika twarzy - kiedy mózg odtwarza i odzwierciedla emocje drugiej osoby - wpływa na to, jak empatyzujemy z innymi i wchodzimy w interakcje społeczne. Nasze badanie sugeruje, że gdy ruchy dolnej części twarzy są zakłócone lub ukryte, może to być problematyczne, szczególnie dla pozytywnych interakcji społecznych i zdolności do dzielenia się emocjami" – wyjaśnił główny autor publikacji, Ross Vanderwert.

"Noszenie maseczek nadal jest niezbędne, aby chronić siebie i innych podczas pandemii Covid-19, ale nasze badania sugerują, że może to mieć ważny wpływ na sposób, w jaki komunikujemy się i wchodzimy w interakcje" – dodał.

W trakcie badań naukowcy rejestrowali aktywność mózgu poszczególnych osób, podczas gdy oglądały one filmy z elementami emocji strachu, szczęścia i złości. Przez połowę trwania filmów uczestnicy trzymali długopis między zębami. W tym eksperymencie naukowcy badali, jaki wpływ wywarło to na proces znany jako neuronalne odzwierciedlanie - gdzie symulujemy ekspresję emocjonalną innych ludzi.

"W przypadku emocji, które są silniej wyrażane przez oczy, na przykład strach, blokowanie informacji dostarczanych przez usta nie wydaje się wpływać na reakcję naszego mózgu. Jednak w przypadku ekspresji, która zależy od ust, takich jak przyjazny uśmiech, blokowanie miało większy wpływ" - zaznaczyła współautorka opracowania Magdalena Rychłowska z Queen's University Belfast.

To odkrycie sugeruje, że proces przetwarzania emocji na twarzach jest bardzo trudnym zadaniem, a mózg może silniej bazować na naszych własnych twarzach, aby zrozumieć emocje innych, co może umożliwić zdolność do empatii.

Czytaj więcej:

Niemcy: Maseczki będą obowiązkowe na jarmarkach bożonarodzeniowych

Burmistrz Londynu chce przywrócić wymóg noszenia maseczek w transporcie publicznym

Tylko 1 na 66 tys. osób w Londynie nie została wpuszczona do metra za brak maseczki

Badanie: Szczepionka daje większą odporność niż przebycie Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement