Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badacze znaleźli specyficzne zmiany w mózgach pacjentów po przebytym COVID-19

Badacze znaleźli specyficzne zmiany w mózgach pacjentów po przebytym COVID-19
Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia w mózgach osób, które przebyły Covid-19. (Fot. Getty Images)
Specyficzne zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19 – zaobserwowali naukowcy ze Szwecji. Ich zdaniem, mogą one tłumaczyć utrzymujące się objawy neurologiczne u pacjentów po przebyciu tej infekcji. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo 'Brain Communications'.
Reklama
Reklama

Istnieją dowody na to, że wirus SARS-CoV-2 oddziałuje niekorzystnie na centralny układ nerwowy, w tym na mózg. U części pacjentów po przebytym COVID-19 mogą utrzymywać się objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki i objawy depresji, a także zaburzenia węchu i smaku, zespół przewlekłego zmęczenia i inne.

Jednak badania konwencjonalną metodą rezonansu magnetycznego nie wystarczają, by wykazać zmiany w mózgu wywołane przebytą infekcją koronawirusem.

Świat nauki wciąż nie odkrywa nowe fakty na temat koronawirusa - i jego wpływu na człowieka. (Fot. Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu w Linkoping w Szwecji przeprowadzili badania obrazowe mózgu 32 osób, w tym 16 pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu ciężkiego COVID-19 i po upływie siedmiu miesięcy wciąż mieli objawy neurologiczne oraz 16 pacjentów, którzy nie przebywali w szpitalu z powodu COVID-19 i nie mieli utrzymujących się objawów neurologicznych po tej infekcji. Specjaliści wykorzystali w tym celu nie tylko metodę rezonansu magnetycznego (MRI), ale też zaawansowaną technikę MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym.

Obrazowanie tensora dyfuzji opiera się na detekcji mikroskopijnych ruchów dyfuzyjnych cząsteczek wody w tkance nerwowej. Metoda ta pozwala badać zmiany w obrębie istoty białej mózgu oraz oceniać uszkodzenie dróg nerwowych. Istota biała jest zbudowana z włókien nerwowych, tj. długich wypustek neuronów (aksonów) i odpowiada za przenoszenie sygnałów nerwowych, czyli komunikację między poszczególnymi obszarami mózgu. Cząsteczki wody przemieszczają się z większą łatwością wzdłuż włókien nerwowych, dlatego MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym tak dobrze sprawdza się w badaniu istoty białej.

"MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym jest bardzo czułą techniką, która pozwala wykrywać zmiany w organizacji włókien nerwowych. To między innymi dlatego chcieliśmy zastosować tę technikę, aby zbadać wpływ COVID-19 na mózg, którego inne techniki obrazowania mogły nie wychwycić" - skomentował współautor pracy - Deneb Boito - z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu w Linkoping.

Jakie zmiany w mózgu zaszły o osób zarażonych koronawirusem? (Fot. Getty Images)

Porównując wyniki obrazowania mózgu dwóch grup, naukowcy zaobserwowali różnice w strukturze istoty białej ich mózgów, które powiązali z uszkodzeniem aksonów, procesem demielinizacji (utrata osłonki mielinowej na włóknach nerwowych, prowadząca do zaburzenia przewodzenia sygnałów nerwowych) oraz obrzękiem naczyniopochodnym mózgu.

"To może być jedna z przyczyn problemów neurologicznych doświadczanych przez osoby, które przebyły ciężki COVID-19. Pozostaje to w zgodzie z wynikami innych badań, które wykazały zmiany w istocie białej mózgu. Jednak ze względu na małą grupę pacjentów jesteśmy ostrożni, jeśli chodzi o wyciąganie jakichkolwiek generalnych wniosków" - zaznaczyła współautorka pracy Ida Blystad.

Jak dodała, z użyciem MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym nie bada się czynności mózgu, ale jego mikrostrukturę. Dlatego szwedzcy badacze planują w przyszłości sprawdzić m.in. to, czy różnice wykryte po przebytym COVID-19 przy pomocy MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym są w jakikolwiek sposób powiązane ze zmianami w aktywności mózgu u pacjentów z objawami neurologicznymi po przebytym COVID-19 i w jaki sposób u tych osób różne części mózgu komunikują się między sobą.

Kolejnym problemem do sprawdzania jest m.in. to, czy różnice zaobserwowane między dwiema grupami pacjentów znikną wraz z upływem czasu, czy też mają charakter trwały.

Czytaj więcej:

Ekspert w "La Stampa": Covid-19 znów podnosi łeb

Pfizer pozywa Węgry. Chodzi o zakup szczepionek na koronawirusa

Boris Johnson bronił swoich działań podczas pandemii Covid-19

    Komentarze
    • Jak
      14 grudnia 2023, 11:23

      Nie wiem jak reszta ale po calej tej szopce z zabojczym kowidem jak slysze badacze, naukowcy to mnie odrzuca.

    • Bloop
      14 grudnia 2023, 11:35

      Oczywiście szczepionki nic nie mają z tym związane, czy te badania były robione przed czy po wzięciu specyfików które nie były zbyt przebadane dobrze

    • Sowa
      14 grudnia 2023, 15:08

      Znowu straszenie, zrobisz sobie rezonans na własny koszt, wyjdzie super ale oni będą straszyć ze nie, ze masz te zmiany i znowu jakaś cześć społeczeństwa popadnie w choroby psychiczne i paranoje

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama