Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC nie nadąża za konkurencją ze strony Netfliksa i Amazona

BBC nie nadąża za konkurencją ze strony Netfliksa i Amazona
BBC iPlayer nie radzi sobie z konkurencją? (Fot. Getty Images)
Z dorocznego raportu BBC wynika, że brytyjski nadawca nie nadąża za konkurencją ze strony Netfliksa i Amazona. Szef BBC, sir David Clementi wskazuje, że przyczyny leżą nie tylko w zmieniającej się strukturze biznesu medialnego ale i w innych preferencjach widzów.
Reklama
Reklama

BBC boryka się z rosnącą konkurencją ze strony innych nadawców telewizyjnych, takich jak Sky czy Virgin. Od niedawna jednak problemem państwowego nadawcy w Wielkiej Brytanii są także usługi cyfrowe, oferujące strumieniowanie treści wideo i audio, takie jak Netflix, Spotify czy Apple Music, a także Amazon.

Według raportu, cyfrowi usługodawcy budują swoją przewagę przede wszystkim różnorodnością ofertową i treściami na wyłączność, które łączą się z szerokim zasięgiem i przenośnością usług - stanowiącymi słabe strony BBC.

Clementi zauważa, że produkcja wysokojakościowych seriali, komedii, a także nabycie praw na wyłączność do transmisji wydarzeń sportowych spowodowały wzrost kosztów ponoszonych przez nadawcę, który jednocześnie otrzymuje dużo niższe niż kiedyś wsparcie finansowe ze strony państwa. Zdaniem szefa BBC, konsekwencją takiej sytuacji jest "ryzyko wypchnięcia" BBC z "coraz bardziej konkurencyjnego, światowego rynku". W miarę obniżania się poziomu zysków, "nasza zdolność do finansowania oryginalnych, brytyjskich treści stopniowo obniża się" - podsumowuje Clementi.

Jak z kolei twierdzi dyrektor generalny BBC, Tony Hall, nadawca stoi przed wyzwaniem "wynalezienia siebie na nowo". Według niego, koncern w tym roku podejmie pracę nad zwiększeniem swojej konkurencyjności na polu produkcji wideo w internecie i promocji aplikacji iPlayer (oferującej treści wideo na żądanie za pośrednictwem urządzeń przenośnych - przyp.red.), a także skupi się na indywidualizacji oferty i usprawnieniu korzystania z serwisów. Zmiany czekają również aplikację służącą do odbioru stacji radiowych BBC, w której ma być dostępne więcej podcastów.

W dokumencie BBC stwierdza, że "aplikacja iPlayer musi być czymś więcej, niż tylko miejscem, do którego użytkownicy sięgają po to, by nadrobić treści, które przegapili w telewizji. Ma stać się dla nich miejscem docelowym".

To ruch znany już z decyzji podejmowanych przez innych wielkich nadawców medialnych, takich jak CBS czy Disney, którzy od dawna pracują nie tylko nad własną ofertą usług strumieniowania treści, ale też nad produkcją własnych materiałów, dostępnych dla użytkowników wyłącznie po uregulowaniu specjalnej opłaty abonamentowej.

Doroczny raport BBC ocenia także, że kluczowe dla wzmocnienia konkurencyjności stacji jest utrzymanie koncentracji na tworzeniu wysokojakościowych treści, a także stworzenie nowych serii programów i inicjatyw medialnych, takich jak filmy dokumentalne, wysokiej jakości dziennikarstwo, czy przeznaczenie dodatkowych funduszy na materiały dla dzieci i produkcję seriali.

BBC boryka się jednak także z problemami, na które nie ma wpływu; wysokość opłat abonamentowych dla tego nadawcy została zamrożona w 2010 roku, co oznacza, że koncern nie może zwiększać przychodów z tego - najpewniejszego - źródła. W związku z tym wydatki na produkcję zaczynają stanowić coraz większe wyzwanie dla BBC, które w świadomości swoich odbiorców wciąż odpowiedzialne jest za kreowanie standardów medialnych oraz budowanie brytyjskiej obecności na rynkach zagranicznych mediów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama