Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Austria: Coraz mniej dzieci, dla których niemiecki jest językiem ojczystym

Austria: Coraz mniej dzieci, dla których niemiecki jest językiem ojczystym
Szkoły w Wiedniu mają problem z uczniami, którzy nie mówią po niemiecku... (Fot. Getty Images)
W Austrii jest coraz mniej dzieci, dla których niemiecki jest językiem ojczystym używanym w życiu codziennym. Badania pokazują, że wiele z nich ma z tego powodu poważne problemy w szkole. Najgorzej sytuacja wygląda w Wiedniu, gdzie niemiecki jest pierwszym językiem zaledwie dla 30 proc. uczniów.
Reklama
Reklama

Z analizy przeprowadzonej przez liberalny ośrodek analityczny Agenda Austria wynika, że w wielu szkołach podstawowych i średnich niemiecki dla sporej liczby uczniów jest drugim językiem. O ile na wiedeńskich uczelniach niemiecki jest językiem ojczystym dla 60,6 proc. studentów, o tyle w szkołach podstawowych i średnich w stolicy jest takim dla 30,2 proc. uczniów.

Lepiej sytuacja wygląda w regionach. Na przykład w szkołach w Salzburgu innym językiem niż niemiecki w domu posługuje się 30,2 proc. uczniów, w Tyrolu 22,9 proc., a w Karyntii 20,5 proc. Raport powstał na podstawie danych zebranych przez rządową agencję statystyczną Statistik Austria.

Wzrost liczby dzieci, dla których niemiecki nie jest językiem ojczystym, prowadzi do wielu problemów edukacyjnych. W praktyce oznacza to, że z roku na rok przybywa uczniów, którzy nie mogą brać udziału w lekcjach ze względu na problemy z komunikacją.

Wiedeń przekroczył próg 2 mln mieszkańców, a imigranci - głównie z Turcji - mają swój udział w tym dodatnim saldzie. (Fot. Getty Images)

Analitycy z Agenda Austria zwracają uwagę, że używanie na co dzień języka innego niż niemiecki nie oznacza automatycznie, że dzieci nie są w stanie uczestniczyć w procesie edukacji. Jednak problem ten jest coraz bardziej zauważalny. W przyszłości może on przełożyć się na przykład na trudności z wejściem na lokalny rynek pracy.

"Częstsze używanie języka niemieckiego poza szkołą, w rodzinie lub podczas nauki z przyjaciółmi byłoby dla młodych ludzi bardzo korzystne. Nie tylko mogliby uczęszczać na lekcje bez problemów językowych i dzięki temu uczyć się lepiej, ale wystarczająca znajomość języka jest również ważną punktem wyjścia do pomyślnej integracji na rynku pracy" – tłumaczy ekonomistka Agenda Austria Carmen Treml.

Analitycy podkreślają, że temat integracji językowej bez wątpienia będzie podejmowany przez polityków w zbliżających się wyborach czy to do Parlamentu Europejskiego, czy później w wyborach lokalnych.

Wielu ekspertów do spraw integracji alarmuje również, że samo mówienie po niemiecku na lekcjach to zdecydowanie za mało. Zwracają oni uwagę na konieczność zmiany koncepcji integracji językowej imigrantów i opracowania nowych programów integracyjnych.

Czytaj więcej:

Austria: Coraz mniej Ukrainek myśli o powrocie do ojczyzny

Wiedeń ponownie najbardziej przyjanym miastem do życia w rankingu "The Economist"

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama