Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Apple znów ugina się przed UE i wprowadza wsparcie dla samodzielnej naprawy urządzeń

Apple znów ugina się przed UE i wprowadza wsparcie dla samodzielnej naprawy urządzeń
Użytkownicy nowych iPhone'ów będą mogli samodzielnie naprawić telefon, jeśli się zepsuje - nawet wtedy, gdy od jego zakupu minie wiele lat. (Fot. Getty Images)
Koncern Apple po raz kolejny - po uśmierceniu złącza Lightning w iPhone'ach - wprowadza zmiany, aby dostosować się do prawa krajów UE. Tym razem chodzi o samodzielną naprawę urządzeń, której promowania - i ułatwiania - wymaga Komisja Europejska. 

Reklama
Reklama

Firma Apple poinformowała, że rozszerza swoją usługę samodzielnej naprawy urządzeń dla 23 krajów w Europie, w tym dla Irlandii i Wielkiej Brytanii. Początkowo "Self Service Repair" dostępny będzie jedynie dla wszystkich modeli iPhone'a 15 (w tym Pro) oraz komputerów Mac z procesorem M2 (14 i 16-calowe modele MacBooka Pro, 15-calowy MacBook Air, Mac mini, Mac Pro i Mac Studio). 

W ramach "Self Service Repair" użytkownicy, którzy mają pojęcie na temat elektroniki, będą mogli skorzystać z nowego narzędzia diagnostycznego, które da im - jak informuje Apple - "większą jasność i autonomię w zakresie rozwiązywania problemów sprzętowych". 

Użytkownicy będą mieć także dostęp do oficjalnych podręczników do naprawy urządzeń, oryginalnych części od Apple oraz narzędzi, których używają pracownicy Apple Store i autoryzowanych serwisów naprawczych. 

Apple wyraziło opinię, że zmiany "zwiększą możliwości domowych napraw dla wielu konsumentów".

Posunięcie to następuje w związku z wprowadzaniem przez UE przepisów mających na celu przyznanie konsumentom większych praw do naprawy sprzętu. Ruch ten nakłada na producentów elektroniki wymóg naprawy urządzeń "w niewielkiej cenie lub za darmo", co w efekcie ma doprowadzić do tego, że produkowany sprzęt będzie bardziej wytrzymały i lepszej jakości.

Co więcej, producenci będą zmuszeni do udostępniania użytkownikom "dostępu do oryginalnych części zamiennych, informacji i narzędzi naprawczych". Przepisy regulują także, że dostęp ten "musi być darmowy lub o rozsądnym koszcie". 

UE wskazało także, że powyższe zmiany mają obejmować "cały cykl życia produktu", a nie tylko okres, gdy jest on objęty ustawową gwarancją. 

Media przypominają, że do tej pory użytkownicy mieli problem z naprawą urządzeń Apple, ponieważ amerykański koncern często ostrzegał, iż jest to równoznaczne z utratą gwarancji. 
 

Czytaj więcej:

Apple wprowadza funkcję "Tap to Pay" dla użytkowników w UK

Apple ugiął się przed UE. iPhone straci łącze Lightning na rzecz USB-C

Londyn: Pojawiły się pierwsze zdjęcia brytyjskiej siedziby Apple na terenie zabytkowej elektrowni

Koncern Apple ukarany w Holandii grzywną za praktyki monopolistyczne

    Komentarze
    • Fan-boy
      15 grudnia 2023, 11:07

      To dobra wiadomość :)

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama