Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Coraz więcej pracowników NHS na zwolnieniu lekarskim

Anglia: Coraz więcej pracowników NHS na zwolnieniu lekarskim
Pracownicy NHS skarżą się m.in. na wypalenie zawodowe. (Fot. Getty Images)
Liczba pracowników NHS w Anglii na zwolnieniach lekarskich osiągnęła najwyższy poziom w historii - donoszą media na Wyspach. Jak oceniają eksperci, tego rodzaju sytuacja dodatkowo utrudnia służbie zdrowie powrót na właściwe tory w czasie, gdy zmaga się ona z chronicznymi brakami kadrowymi.

Reklama
Reklama

Dane za 2022 r. pokazują wskaźnik absencji na poziomie 5,6 proc. Oznacza to, że NHS zmagało się z niedyspozycyjnością w sumie 75 tys. pracowników. To więcej niż w szczytowych latach pandemii w 2020 i 2021 roku – i o 29 proc. więcej niż jeszcze w 2019 roku.

Problemy ze zdrowiem psychicznym były najczęstszą przyczyną, odpowiadającą za prawie jedną czwartą nieobecności - wynika z analizy oficjalnych danych przeprowadzonej przez ośrodek analityczny Nuffield Trust.

Duże wzrosty zaobserwowano również w przypadku przeziębienia, kaszlu, infekcji i problemów z oddychaniem, co prawdopodobnie było związane z ciągłym krążeniem koronawirusa w społeczeństwie, a także z epidemią silnej grypy w ubiegłym roku. 

Ośrodek analityczny ostrzega, że NHS znalazło się w sytuacji "bez wyjścia" - zapotrzebowanie na pracę rośnie, a w tym samym czasie spada liczba pracowników, którzy skarżą się na wypalenie zawodowe i odchodzą z zawodu.

BBC zwraca uwagę, że powyższe dane opublikowano przed pojawieniem się podobnej analizy, którą zleciło Downing Street. Brytyjski rząd ma wkrótce podać także szczegóły planu dotyczącego naprawienie problemów kadrowych w NHS England.

"Służba zdrowia zmaga się obecnie z nową normalnością, jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie pracowników. Wiele uwagi poświęca się rekrutacji, ale potrzebujemy skupić się także na obecnych pracownikach, aby poprawić ich warunki pracy i w ten sposób zmniejszyć skalę problemu" - podkreślił dr Billey Palmer z Nuffield Trust.

"Jeśli mamy mieć szansę uratować obecnych pracowników, rządowy projekt musi zaoferować im konkretne i namacalne wsparcie" - dodał.

Czytaj więcej:

Anglia: Lekarze GP chcą, aby większa liczba pacjentów szukała pomocy w aptekach

Alternatywne formy terapii leczenia depresji prowadzone online są już dostępne w Anglii

Młodzi lekarze w Anglii zapowiedzieli strajk. "Zakłócenia na niespotykaną skalę"

    Komentarze
    • Alf
      30 czerwca 2023, 09:06

      Jak się zatrudnia nie wykfalifikowany zespół pomocy zdrowotnej tego są efekty . Ludzie umierają w szpitalach bo pracownicy nie maja czasu dla nich bo spędzają czas przed telefonem

    • Piguła
      30 czerwca 2023, 11:57

      Bo jak się już dorwą do pracownika to go „zajeżdżają „ absurdalnie długie godziny pracy . Wieczna presja , pretensje . Jak zamiast trzech pielęgniarek jest jedna to jak ma sobie poradzić ? Ale nie po co szanować tą jedną? Lepiej ją wykończyć . Tylko w Polsce kiedyś mówiło się „ na twoje miejsce jest kolejka chętnych „ A tu w tej sytuacji kolejki nie ma .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama