Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Akademia Francuska grozi rządowi pozwem za język angielski w dowodach osobistych

Akademia Francuska grozi rządowi pozwem za język angielski w dowodach osobistych
Pojawienie się języka angielskiego na francuskim dowodzie wywołało wiele kontrowersji. (Fot. Wikipedia)
Akademia Francuska, powstała w XVII wieku, by strzec czystości języka, grozi rządowi Francji pozwem za umieszczenie w nowych dowodach osobistych angielskich tłumaczeń francuskich terminów.
Reklama
Reklama

Nowa wersja francuskich dowodów osobistych, które wprowadzono w 2021 roku, obok wpisanych po francusku rubryk takich jak "nazwisko" czy "data urodzenia" mają zapisane kursywą tłumaczenia po angielsku.

"Kto zadecydował, aby umieścić francuski i angielski na równych prawach w tym dokumencie?" - zapytała w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" Helene Carrere d'Encausse, członkini Akademii Francuskiej. Stwierdziła, że "istotna zasada jest zagrożona", odwołując się do Artykułu 2 francuskiej konstytucji, w myśl którego "językiem urzędowym Republiki jest język francuski".

Jak informuje "Le Figaro", Akademia wynajęła prawników, aby napisali do premiera Jeana Castexa "z prośbą o uchylenie przepisu ustanawiającego nowy dowód osobisty". Jeśli kancelaria szefa rządu nie odpowie, prawnicy mają wnieść sprawę do Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego w kraju.

Bruno Retailleau, przewodniczący centroprawicowej partii Republikanie we francuskim Senacie, napisał na Twitterze: "Nowy dowód nie ma już francuskiej tożsamości. Dlaczego tak bardzo naciska się na usunięcie istoty naszej dumy i jedności narodowej?". Z kolei muzyk Etienne Liebig zapytał w wywiadzie radiowym: "Kim my, Francuzi, jesteśmy, aby tak bardzo bać się utraty tożsamości z takich powodów?".

Przepisy unijne wymagają tłumaczenia wyrażenia "dowód osobisty" zawartego w dokumencie na co najmniej jeden inny niż państwowy język europejski. Decyzja o tym, czy tłumaczyć resztę wyrażeń w dokumencie, należy do państw członkowskich. W niemieckim dowodzie osobistym znajduje się tłumaczenie zarówno na język angielski, jak i francuski. W brytyjskim dokumencie widnieją tłumaczenia na język francuski.

Od ponad 200 lat francuski był językiem dyplomacji. Mówi w nim od 220 do 270 mln ludzi na całym świecie. Tymczasem, jak donosi portal Euronews, Francuzów niepokoi coraz powszechniejsze używanie języka angielskiego w życiu codziennym i w międzynarodowej polityce.

Czytaj więcej:

Czy francuski zastąpi angielski jako język urzędowy UE?

Johnson po francusku do Francuzów: Weźcie się w garść w związku z AUKUS

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama