Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Financial Times": Na świecie toczą się obecnie 183 konflikty zbrojne

"Financial Times": Na świecie toczą się obecnie 183 konflikty zbrojne
Na całym świecie narastają konflikty i napięcia. (Fot. Getty Images)
Na świecie toczy się coraz więcej konfliktów, w których coraz bardziej cierpią cywile - alarmuje w komentarzu redakcyjnym dzisiejszy 'Financial Times'. Istnieją dane dowodzące słuszności tej oceny: Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (MISS) opublikował analizę, z której wynika, że obecnie toczą się 183 konflikty zbrojne. To więcej niż przed trzema dekadami.

"FT" wymienia największy konflikt europejski od 1945 roku - wojnę na Ukrainie, a także walki między Izraelem a Hamasem, które zwiększają prawdopodobieństwo rozlania się konfliktu na inne obszary Bliskiego Wschodu.

Gazeta przypomina napięcia na Morzu Południowochińskim oraz trwające od kwietnia br. starcia w Sudanie, które spowodowały śmierć tysięcy ludzi i doprowadziły do powstania sześciomilionowej masy uchodźców. Zauważa, że zintensyfikowały się konflikty w Mali i Burkinie Faso, a także wojna domowa w Birmie.

W swojej analizie badacze Instytutu zauważają, że mnożą się tzw. niepaństwowe grupy zbrojne, a trwający kryzys klimatyczny przyczynia się tak do osłabiania mniej stabilnych państw, jak do wzmacniania pierwotnych przyczyn konfliktów.

"FT" jest zdania, że nie istnieje jedno wyjaśnienie przyczyn tej fali przemocy. Rosja, mająca za sobą użycie siły w Syrii, Czeczenii i Gruzji, mogła uznać osłabienie Zachodu, objawiające się np. chaotycznym odwrotem z Afganistanu, za doskonałą sposobność do agresywnych działań. Atak Hamasu na Izrael dowiódł fatalnej klęski wywiadu, w Afryce załamują się władze centralne i wzrasta znaczenie grup islamistycznych, które intensyfikują konflikty w regionie.

Wiele tych konfliktów - uważa dziennik - może nasilać się w przyszłym roku. Co gorsza, mogą się nawet ze sobą zlewać. Iran - zauważa "FT" - jest znaczącym dostawcą broni dla Rosji, a także głównym regionalnym sponsorem działań wymierzonych w Izrael.

Ograniczanie i wyciszanie światowych wojen - konkluduje gazeta - będzie krytycznie ważnym zadaniem na nadchodzący rok. Będzie ono wymagać tak dyplomacji, jak zapobiegania i odstraszania. Odrodzenie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie stało się naglącą koniecznością.

"Zachodni politycy muszą również znaleźć sposób na zmniejszenie napięć na granicy izraelsko-libańskiej przy jednoczesnym przekonaniu Izraela, by unikał prewencyjnego uderzenia w Hezbollah. Jednocześnie Chiny i Iran muszą zrozumieć, że nie powinny liczyć na łatwe podboje militarne w sąsiedztwie. Odstraszanie oznacza również, że należy zapobiec nawet pozornemu zwycięstwu Rosji nad Ukrainą" - kończy dziennik.

Czytaj więcej:

OECD: W przyszłym roku światowy wzrost gospodarczy spowolni

Premier Sunak: W Strefie Gazy zbyt wielu cywilów straciło życie

Keir Starmer w Estonii: Rosja jest stałym zagrożeniem dla Europy

Orędzie świąteczne Karola III: Apel o współczucie i życzliwość w czasach konfliktów

Media: Putin poinformował przywódcę Chin, jak długo zamierza prowadzić wojnę z Ukrainą

    Komentarze
    • Uell
      31 grudnia 2023, 17:52

      warto dodac, ze w wiekszosc konfliktow, takze tych glownych, zaangazowani sa ci od religii pokoju

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł

    Sport