Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawa rodziców a edukacja dzieci

Prawa rodziców a edukacja dzieci
Lata szkolne Twojego dziecka to bardzo ważny okres będący przygotowaniem do dalszego życia. Ten artykuł wyjaśnia Twoje prawa - jako rodzica - dotyczące edukacji Twojego dziecka, czego możesz oczekiwać od szkoły, do której uczęszcza i z jakich procedur możesz skorzystać w przypadku niezadowolenia z placówki.
Reklama
Reklama

Zasady systemu edukacji i program nauczania

Wszystkie szkoły państwowe muszą korzystać z państwowego programu nauczania, który ustala, czego należy uczyć w szkole. Szkoła może na jakiś czas "wyłączyć" Twoje dziecko z części lub z całego państwowego programu nauczania, jeśli uzna to za dobre dla dziecka. Masz prawo odmówić udziału Twojego dziecka w niektórych lekcjach.

Ministerstwo edukacji w miejscowym samorządzie lokalnym zapewnia edukację takim dzieciom, jak również dzieciom chorym lub po wypadkach. Może się to odbywać w szpitalu szkolnym, college'u, w ośrodku szkolenia zawodowego.

Dzieci muszą zacząć naukę w pierwszym semestrze po ich 5 urodzinach aż do trzeciego piątku czerwca w roku ukończenia przez nich 16 lat.

Nauczanie musi być darmowe we wszystkich szkołach państwowych i innych organizacjach edukacyjnych opłacanych przez ministerstwo edukacji lub samorząd lokalny (na przykład żłobki).

Wybór odpowiedniej szkoły

Przysługuje Ci prawo wyboru szkoły dla Twojego dziecka. Dowiedz się więcej w ministerstwie edukacji swojego samorządu lokalnego, ponieważ wybór może być przez nich ograniczony.

Możesz uczyć swoje dzieci w domu. nie musisz stosować się do państwowego programu nauczania, ale musisz zapewnić swojemu dziecku odpowiednie dla jego wieku wykształcenie i umiejętności (i spełnić dodatkowe potrzeby edukacyjne, jeśli takie istnieją).

Czego rodzice powinni wymagać od szkoły?

Musisz otrzymać pisemne zawiadomienie 24 godziny wcześniej, jeżeli szkoła chce, aby Twoje dziecko za karę zostało w szkole po zajęciach.

Szkoła musi Ci dostarczać pisemny raport o Twoim dziecku co najmniej raz w roku. Musi on zawierać:

  • postępy w nauce we wszystkich przedmiotach zawartych w państwowym programie nauczania
  • postępy w innych przedmiotach i zajęciach
  • ogólne postępy i frekwencję
  • wyniki klasówek i oceny

Zgodnie z prawem Ty i Twoje dziecko możecie skopiować notatki dotyczące dziecka w ciągu 15 dni od złożenia przez Ciebie pisemnej prośby o wyrażenie na to zgody. Jednak niektóre informacje nie mogą zostać Wam przekazane.

Masz prawo głosować na przedstawicieli rodziców w radzie szkolnej. Możesz również kandydować na to stanowisko.

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Dzieci ze specjalnymi potrzebami powinny uzyskać pomoc w szkole, jeśli mają dużo większe problemy z nauką niż reszta dzieci w tym samym wieku lub jeśli są niepełnosprawne (jeżeli ta niepełnosprawność ma wpływ na ich korzystanie z miejscowej placówki dla dzieci w tym samym wieku). Kłopoty w nauce mogą być rezultatem niepełnosprawności, zaburzeń zachowania lub problemów z czytaniem.

Przepisy szkolne dotyczące dyscypliny i zastraszania

Szkoła Twojego dziecka powinna posiadać program dyscypliny, w którym informuje między innymi o sposobach walki z prześladowaniami. Jeśli Twoje dziecko jest zastraszane, musisz natychmiast skontaktować się ze szkołą. Według prawa szkoła musi zrobić wszystko (w granicach rozsądku), aby chronić dzieci przed tym zjawiskiem.

Polityka i zasady postępowania szkoły muszą być oparte na regułach ustalonych przez członka zarządu mówiących o tym jak, dzieci powinny się zachowywać w szkole (każda szkoła musi mieć takie reguły). Według Ustawy o prawach człowieka z 1998 roku, traktowanie i karanie nie może być "nieludzkie i poniżające". Musi być odpowiednie do tego, co dziecko zrobiło.

Fizyczne karanie takie jak bicie, chłostanie trzcinką lub szarpanie jest nielegalne we wszystkich szkołach. Pracownik szkoły może przedsięwziąć "rozsądne działania", aby powstrzymać dziecko przed:

  • popełnieniem przestępstwa
  • skrzywdzeniem kogoś
  • uszkodzeniem czegoś

Procedura zażaleniowa

Jeśli szkoła lub edukacja Twojego dziecka Ci nie odpowiada, możesz złożyć zażalenie; aby to zrobić musisz mieć odpowiedni formularz (powinien być dostępny w szkole) i wypełnić go. Jeśli szkoła nie posiada procedury zażaleniowej, możesz złożyć skargę do kierownika lub dyrektora szkoły. Jeśli i oni nie rozwiążą problemu, możesz złożyć zażalenie do ciała zarządzającego w szkole.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko zostało poważnie skrzywdzone lub molestowane, możesz udać się ze sprawą prosto na policję lub do wydziału opieki społecznej swojego samorządu lokalnego.

Więcej o zagadnieniach związanych z edukacją znajdziesz tutaj oraz pod tym linkiem.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama