Mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii

15 kwietnia 2014, Londynek.net 4941
Mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii

Mieszkania komunalne są przyznawane przez lokalne samorządy. Przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu mieszkania używają systemu punktowania.


Dlaczego urzędy mają programy przydziału nieruchomości?

Council musi mieć program przydziałów, który zawiera ustalenia priorytetów i procedur przydziału nieruchomości.

Urząd:

wyda formularz zgłoszeniowy każdemu zainteresowanemu mieszkaniem,
oceni, czy osobie, która złożyła wniosek należy się przydział socjalny,
oceni potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy,
uporządkuje kolejno każde podanie wg kryteriów programu przydziałów,
powiadomi każdego wnioskodawcę, czy należy mu się pierwszeństwo przydziału.
 

Informacje o tradycyjnym systemie przydziałów

Według tradycyjnego systemu przydziałów, generalnie bazującego na punktowaniu, urząd oceni potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy, oszacuje ich priorytet oraz przedstawi odpowiednią ofertę mieszkaniową gospodarstwu domowemu z największą liczbą punktów.

Ubiegający się mogą dostać pozwolenie, by poinformować o swoich preferencjach odnośnie typu i lokalizacji mieszkania, tak że urząd weźmie to pod uwagę przy przedstawianiu oferty. Odmowa zaakceptowania przedstawionej oferty często prowadzi do otrzymania kary, np. zawieszenia na jakiś czas na liście oczekujących.

Nieruchomości trudne do wynajęcia

Dom może zostać zdefiniowany jako "trudny do wynajęcia", gdy zostały odrzucone trzy oferty lub gdy w regionie nie ma odpowiednich kandydatów. Twój urząd lokalny będzie aktywnie ogłaszał nieruchomości trudne do wynajęcia szukając chętnych. Pierwszeństwo dostaną wnioskodawcy będący już w rejestrze mieszkaniowym.

Możesz wstąpić do biura urzędu mieszkaniowego i zapytać o politykę przydziałów oraz ich procedury.

Poniższy link wskaże Ci detale nt. Twojego miejsca zamieszkania oraz przeniesie Cię na stronę internetową Twojego lokalnego urzędu, gdzie dowiesz się więcej.

* Dowiedz się z urzędu o nieruchomościach "trudnych do wynajęcia"

Ustalanie pierwszeństwa

Sam fakt, że dana osoba jest uprawniona do otrzymania przydziału, nie gwarantuje otrzymania zakwaterowania. Pierwszeństwo wnioskodawców jest ustalane przez program przydziałów oraz na podstawie liczby wniosków o domy socjalne i ich dostępność w regionie.

Jeśli chodzi o ustalanie pierwszeństwa, program przydziałów bierze pod uwagę przede wszystkim takie osoby, jak:

  • ludzie bezdomni
  • ludzie żyjący w niehigienicznych, zatłoczonych lub zaniedbanych budynkach
  • ludzie, którzy muszą dostać opiekę zdrowotną lub zasiłek
  • ludzie, którzy muszą przenieść się w dany region podporządkowany Councilowi, gdzie w przypadku braku przydziału wystąpiłyby trudności życiowe dla nich lub innych

Program przydziałów może dać dodatkowe pierwszeństwo wszystkim wymienionym powyżej, którzy mają pilną potrzebę zakwaterowania.

Systemy punktów i program kategoryzacji

Wiele urzędów rozwinęło kompleksowe systemy punktowe pozwalające rozróżnić poziomy zapotrzebowania ubiegających się o mieszkania, dzięki którym zwykle przydzielają dostępne mieszkania osobom z rejestru, które mają największą liczbę punktów.

Jednakże, niektóre urzędy korzystają z uproszczonych programów kategoryzacji. W tych drugich, wnioskodawcy są pogrupowani w "kategorie" odzwierciedlające różne stopnie zapotrzebowania na mieszkanie, które różnią się czasem oczekiwania.

Z reguły, liczba kategorii w systemie zależeć będzie od liczby wniosków w regionie i programach przydziałów ustalających priorytety dla ubiegających się.

Wynajem bazowany na wyborze

Niektóre urzędy dają możliwość wynajmu opartego na wyborze (CBL). Program CBL pozwala ludziom złożyć wniosek do dostępnego urzędu / zarejestrowanego dzierżawcy, który ogłasza się, np. w lokalnej prasie lub przez stronę internetową.

Wnioskodawcy widzą pełną ofertę dostępnych nieruchomości i składają wniosek na każdy dom, do którego zostaną dopasowani. Wygranym oferentem jest ten z największym priorytetem w programie. Urząd dostarcza odpowiedzi, co pomaga wnioskodawcom ocenić ich przyszłe szanse.

The Department for Communities and Local Government (DCLG) nałożył na wszystkie urzędy obowiązek wprowadzenia do roku 2010 programu wynajmu bazowanego na wyborze.

* Department for Communities and Local Government

Jak złożyć wniosek?

Procedury różnią się między sobą w zależności od regionu, lecz wszystkie urzędy muszą kierować się pewnymi zasadami. Każdy wniosek będzie rozpatrzony, jeśli złożony został zgodnie z procedurą składania wniosków.

Będziesz musiał wypełnić formularz zgłoszeniowy. Możesz skontaktować się z urzędem telefonicznie lub pobrać formularz zgłoszeniowy z ich strony internetowej - jeśli oferują taką usługę. Jeśli masz trudności z wnioskiem, możesz poprosić Council o pomoc, na przykład, jeśli język angielski jest Twoim drugim językiem. Wszystkie urzędy wydają broszurę wyjaśniającą jak działa ich system przydziałów mieszkaniowych i jak możesz złożyć wniosek.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (49)


Barbara Rogala

Dobra i rzeczowa treść

Zan Pokoje

Bardzo rzeczowe - pobrać formularz zgłoszeniowy z ich strony internetowej - jeśli oferują taką usługę - ktos nie czytal formularza albo taki formularz nie istnieje

Robert daniel

konkret

Grazyna Wybraniec

konkretne i rzeczowe informacje

Agnieszka L

Niewielu Polakow wie ze mozemy starac sie o mieszkanie komunalne. NIe dajcie sie zbyc w urzedach. Po roku legalnej pracy (zarejestrowanej w WRS) mozemy starac sie o wiekszosc swiadczen socjalnych, w tym takze mieszkan socjalnych.

Dzieki za ten artykul.

Mari

czy ktos moze wie jak to wyglada z matka samotnie wychowujaca dziecko? czy jest jaka kolwiek szansa na dostanie komunalnego mieszkania w takim przypadku???

Karol

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Pawel drzewko

nie powinenes dziekowac za ten artykul bo nie ma w nim detali potrzebnych ci do zalatwienia czego kolwiek ten system dziala troche innaczej i jest strasznie skorumpowany

Stan

niech ktoś z Polaków spróbuje, w tych "urzędach" coś załatwić. Córka jest chora na epilepsje. Po roku chodząc w bólu, doczekała się operacji. Teraz ma wmawiany syndrom bólu. Straciła pracę gdzie pracowała cztery lata. I doszło nawet już do tego, że stwierdzono zdolność do pracy mimo sprzeciwu trzech lekarzy, i gdy chciała się zarejstrować jako szukająca pracy to nie można tego zrobić bo jest niezdolna (chora), ale chora nie jest tylko zdolna do pracy. Tak interpretuje to jeden urząd Job Centre. Dużo pisania,oj dużo

Janusz kaminski

jak dlugo musze mieszkac w uk aby ubiegac sie o mieszkanie komunalne

Kasia rossitto

ten caly cancil jest zaklamany 90% polakow ma mieszkania i je wynajmuje aby zarobic dla tego nie daja kontraktow i masz zakaz starania sie o jakie kolwiek dofinansowanie do zarobkow.
ja sama osobiscie sie staram o takie mieszkanie i po roku council zgubil moja aplikacje i na to mozesz czekac wieki i gowno prawda ze daja mieszkanie dla najbardzie potrzebujacych

Krysia niedzwiedzka

ja juz jestem 5 lat na liscie i nic

Marta u

Wydaje mi sie ze zle sie za to zabieracie:)Ja rowniez czekalam na mieszkanie i gdybym tylko siedzila w domku i co tydzien logowala sie na mieszkanie to do teraz bym go nie miala!!!Ludzie do nich trzeba chodzic pisac listy i sie przypominac ze istniejecie na tych listach!!!!!!Zycze Powodzenia

Marta u

Ps.mieszkanie dostalam w ciagu roku:)Jestem mezatka z dwojka dzieci(polacy)

Zetka

KIEDY STARALAM SIE O MIESZKALNE MIESZKALAM Z LUDZMI CHYBA 10 OSOB. MIELISMY JEDEN POKOJ KAZDE Z NAS PRACOWALO JA I MAZ. ZAWIOZLAM APLIKACJE O MIESZKANIE, ZE NIE MOGE ZOSTAC NA TYM MIESZKANIU BEDAC W CIAZY I Z OSMIOMA INNYMI OSOBAMI KTORE ZAMIESZKIWALY BUDYNEK. NAPISALI MI ZE NALEZY MI SIE ONE BEDROOM I KILKA PUNKTOW, I WSZYSTKO NA TEMAT BITOWANIA. WYDZWANIALAM DO NICH STO RAZY MOWILAM, ZE MIMO ZE RAZEM Z MEZEM PRACUJEMY NIE STARCZA NAM WYNAJAC MIESZKANIE. NIESTETY PANIA TO NIE OBCHODZILO JEDYNE CO USLYSZALAM TO PROSZE BITOWAC. MIJA JUZ 5 LAT I NIC. NASZCZESCIE NAM SIE UDALO WYNAJAC

 
12341-15 (49)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 29 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7987 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1794 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7371 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8373 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7769 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama