Paszport biometryczny
Paszporty biometryczne zostały wprowadzone do użytku na podstawie Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z dnia 13 grudnia 2004 roku. Rozporządzenie to dotyczy zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach oraz innych dokumentach podróżnych wydawanych przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, które należą do strefy Schengen.
Specjalne zabezpieczenia
Rada Unii Europejskiej uznała, że zabezpieczenia biometryczne w sposób wiarygodny udowadniają związek między dokumentem i jego właścicielem. Wprowadzenie paszportów biometrycznych wprowadzono, aby ograniczyć liczbę przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości. Paszporty biometryczne są trudniejsze do sfałszowania.
W związku z zarządzeniem Unii Europejskiej od czerwca 2009 roku każda osoba ubiegająca się o wydanie paszportu będzie musiała złożyć odciski linii papilarnych dwóch placów wskazujących. Dlatego też każdy urząd odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków paszportowych został wyposażony w nowoczesny czytnik elektroniczny.
Pobrane odciski palców są umieszczane w strefie elektronicznej paszportu. Urzędnicy zaznaczają, że zgromadzone od posiadaczy paszportów dane biometryczne nie są i nie będą nigdzie gromadzone.
Paszport biometryczny charakteryzuje się tym, że w jego okładce umieszczony jest mikroprocesor, który gromadzi podstawowe dane dotyczące jego właściciela. Należą do nich: imię, nazwisko, PESEL, płeć, obywatelstwo, datę i miejsce urodzenia, serię i numer paszportu oraz dane organu wydającego dokument. Oprócz tego znajduje się tam także podpis osoby, do której należy paszport, odciski palców, wizerunek twarzy, wszystko zapisane w formie elektronicznej.
Urzędem odpowiadającym za personalizację dokumentu paszportowego jest Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, a za ich produkcję odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Posiadanie paszportu biometrycznego ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość przekroczenia granicy kanadyjskiej bez konieczności posiadania wizy. Obywatele Polski korzystają z tego przywileju od 1 stycznia 2009 roku.
Przeczytaj więcej na temat paszportów i wiz oraz utraty dokumentów.
KOLEJNA FORMA INWIGILACJI SPOLECZENSTWA!
Cz mozna umówić się z państwem na spotkamie
tyle, ze niektorych osob odciski nie daja sie wsanowac na tych skanerach!
Mialo byc DNA
to znaczy, ze ja juz sobie paszportu nie wyrobie. nie dam sie tak bezczelnie podejsc