Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa
agodna postać depresji poporodowej czasem wymaga tylko wsparcia osób bliskich, ale cięższe postacie będą wymagały pomocy lekarza rodzinnego (GP), pielęgniarki środowiskowej (health visitor) albo nawet opieki psychiatrycznej. (Fot. Thinkstock)
Depresja poporodowa (PND) jest bardzo częstym zjawiskiem u młodych mam. Każdego roku w wielkiej Brytanii około 40 tysięcy kobiet zapada na tę chorobę, czyli jedna na pięć matek.
Reklama
Reklama

Młode mamy często wylewają łzy, ale nie zawsze smutek czy niepokój są objawami depresji. Kiedy jednak trudno wyjść z dołka, a kobieta cierpi, konieczna jest pomoc specjalisty.

Depresja poporodowa to depresja, która pojawia się u kobiet wkrótce po urodzeniu dziecka. Czasami można zidentyfikować powód tej choroby, ale bardzo często nie ma żadnej oczywistej przyczyny. Jeśli cię spotkała ta choroba, na pewno bardzo trudno ci się z nią pogodzić, zwłaszcza gdy dziecko jest upragnione i z niecierpliwością oczekiwane przez całą ciążę. Zapewne czujesz się winna i być może masz wrażenie, że nie dasz sobie rady jako matka. Taki stan czasem może trwać tygodniami albo nawet miesiącami. Łagodna postać depresji poporodowej czasem wymaga tylko wsparcia osób bliskich, ale cięższe postacie będą wymagały pomocy lekarza rodzinnego (GP), pielęgniarki środowiskowej (health visitor) albo nawet opieki psychiatrycznej.

Jak częsta jest depresja poporodowa?

Jedna (około) na każde 10 kobiet które urodziły dziecko, będzie miała depresję poporodową. Bez odpowiedniego leczenia może ona trwać miesiące a nawet lata.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Depresja:

Czujesz się okropnie. Jesteś smutna i przygnębiona przez większość dnia. Być może czujesz się gorzej o jakiejś konkretnej porze dnia, na przykład rano albo wieczorem. Nieliczne lepsze dni dają ci nadzieję, ale po nich nastepują te gorsze, które doprowadzają cię do rozpaczy.

Drażliwość:

Możesz czuć się poirytowana i okazywać to swoim starszym dzieciom lub nawet czasem temu najmłodszemu. Najczęściej jednak denerwujesz się na swojego partnera, który tak do końca może nie rozumieć, co się z tobą dzieje.

Zmęczenie:

Wszystkie młode matki czują sie zmęczone, ale depresja poporodowa może powodować, że czujesz się tak wyczerpana, jak podczas jakiejś ciężkiej choroby fizycznej.

Bezsenność:

Nawet gdy jesteś zmęczona, nie możesz zasnąć. Budzisz się bardzo wcześnie rano, nawet jeśli nie musisz wstawać do dziecka.

Brak apetytu:

Tracisz apetyt, zapominasz o jedzeniu. To z kolei może pogłębic twoje problemy ze zmęczeniem i drażliwością. Niektóre kobiety, wręcz przeciwnie, jedzą, żeby czuć się lepiej a później czują się źle z powodu przybieranych kilogramów.

Niezdolność do odczuwania radości:
Nie jesteś w stanie cieszyć się z niczego ani niczym zainteresować.

Seks:

Twój partner może mieć ochotę na zbliżenia intymne, ale ciebie to nie interesuje. Oczywiście, jest wiele powodów, dla których możesz nie mieć ochoty na seks wkrótce po urodzeniu dziecka. Może on być bolesny, możesz być zbyt zmęczona albo po prostu potrzeba ci trochę czasu, żeby przystosować się do nowej sytuacji. Jednak w przypadku depresji poporodowej często nie odczuwasz żadnego zainteresowania sferą seksu. Twój partner może czuć się odrzucony, jeśli w pełni nie rozumie istoty tej choroby.

Niezdolność radzenia sobie z obowiązkami:

Podczas depresji poporodowej wydaje ci się, że na nic nie masz czasu, że nic nie potrafisz zrobić tak jak trzeba i że nic na to nie potrafisz zaradzić. Możesz mieć trudności z organizowaniem sobie czasu.

Poczucie winy:

Depresja ma wpływ na twój sposób myślenia i masz tendencję, żeby postrzegać siebie w negatywnym świetle. Możesz mieć poczucie winy, przeświadczenie, że do niczego się nie nadajesz albo, że to że jesteś chora, to wyłącznie twoja wina.

Lęk:

Czasem martwisz się tak bardzo, że twoje dziecko może zacząć głośno płakać, że może się zachłystnąć albo że coś może mu się stać, że boisz się zostać z nim sama. Zamiast czuć bliskość w stosunku do swojego dziecka, czujesz, że się od niego oddalasz i nie potrafisz się w pełni zaangażować uczuciowo. Czasami nie wiesz, czego twoje dziecko chce albo trudno ci odgadnąć, jak się czuje.

Nawet jeśli czujesz się bardzo uczuciowo związana ze swoim dzieckiem, mimo wszystko możesz odczuwać lęki. Większość młodych matek martwi się o to czy dziecko jest na pewno zdrowe, ale podczas depresji poporodowej to uczucie lęku może być niemal obezwładniające. Możesz się martwić, że:

  • stracisz dziecko z powodu infekcji, wad rozwojowych, nagłej śmierci łóżeczkowej albo dlatego, że źle się nim opiekujesz;
  • za mało przybiera na wadze;
  • za dużo płacze albo jest za ciche, że przestało oddychać;
  • że możesz skrzywdzić swoje dziecko;
  • sama jesteś chora.

Wciąż poszukujesz wsparcia u swojego partnera, lekarza, rodziny, znajomych. Czujesz panikę, szybko bije ci serce i być może jesteś przekonana, że za chwilę zapadniesz na zawał. Zastanawiasz się czy nie jesteś chora na jakąś straszliwą chorobę i czy jeszcze kiedyś odzyskasz swoją dawną energię. Strach przed pozostaniem samej w domu może być tak wielki, że n


Przyczyny depresji poporodowej


Przyczyną złego samopoczucia nowych mam po ciąży mogą być szalejące hormony – uważają eksperci. Podczas porodu, u kobiety, występuje wysoki poziom estrogenu , który znacznie spada w niedługim czasie po rozwiązaniu. Obniża się także poziom progesteronu. Następuje za to wzmożone wydzielanie hormonu umożliwiającego karmienie piersią - prolaktyny. Stan emocjonalny kobiety poprawia się na ogół około10 dnia po porodzie.


Jak zapobiec depresji po porodzie?

Trudno mówić o zapobieganiu, ale na pewno można zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Przede wszystkim nie odchudzaj się gwałtownie. Spadek poziomu cukru powoduje obniżenie nastroju. Zadbaj, aby w domu poza Tobą zawsze ktoś był. Jeśli źle się poczujesz, ktoś powinien wyręczyć Cię w opiece nad dzieckiem. Długotrwałe obniżenie nastroju to znak, aby udać się do specjalisty. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej wyzdrowiejesz.

Ważny jest również styl życia. Pozwól sobie na przyjemności, spacery na świeżym powietrzu, wyprawy do lasu, nad morze czy do parku. Zbawienne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne. Idealny jest rower albo pływanie. Najtańszą opcją są wygodne buty i długie marsze.

Otaczaj się ładnymi przedmiotami, zadbaj o siebie. Jeśli tylko obowiązki młodej mamy na to pozwolą postaraj się odwiedzać na przykład galerie sztuki.

Co zrobić, kiedy podejrzewasz, że masz depresję poporodową?

Najważniejsze jest aby uświadomić sobie, że ma się do czynienia z depresją i żeby jej nie lekceważyć.

Czasem możesz sobie nie zdawać sprawy, że coś jest „nie tak” albo możesz wstydzić się przyznać, że dla ciebie bycie matką to nie tylko radość i przyjemności. Możesz się martwić, że zostaniesz rozdzielona ze swoim dzieckiem, jeśli przyznasz się do tego, co czujesz. Jednak twój lekarz, położna, pielęgniarka mają na uwadze przede wszystkim twoje zdrowie i chcą ci pomóc, abyś jak najszybciej zaczęła odczuwać radość z przebywania ze swoim dzieckiem i żebyś mogła się nim zajmować w domu.

Wiele osób ma świadomość tego, czym jest depresja więc depresja poporodowa nie powinna być przeoczona. Lekarze i pielęgniarki często używają kwestionariusza Edynburska Skala Depresji Poporodowej (Edinburgh Postnatal Depression Scale), żeby lepiej określić prawdopodobieństwo tego czy kobieta ma w danej chwili depresję poporodową.
 

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że cierpisz na PND, ważne jest, abyś poszła do lekarza. Terapia i powrót do zdrowia są ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. możesz zacząć od twojego lekarza GP. On skieruje Cię do specjalisty.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie NHS.

    Komentarze
    • Polskie Centrum Terapii
      14 listopada 2016, 15:31

      Depresja poporodowa może być bardzo niebezpieczna. Często doprowadza do poważnych tragedii i nie wolno jej bagatelizować.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama