Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pub z londyńskiego Ruislip... w Warszawie?!

Pub z londyńskiego Ruislip... w Warszawie?!
Słynny pub odtworzono w najmniejszym detalu. (Fot. PAP Life)
Polacy walczący w bitwie o Anglię po swoich akcjach chodzili do pubu Orchard Inn w podlondyńskim Ruislip. Lokal został odtworzony na warszawskim Tarchominie na potrzeby zdjęć do filmu Dywizjon 303. Do jego skonstruowania posłużyły elementy z pubu, który kupiono w Anglii.
Reklama
Reklama

"Orchard Inn" był ulubionym miejscem spotkań polskich lotników walczących w bitwie o Anglię. Gospoda, której właściciel miał babcię Polkę, była oddalona o ok. 20 min drogi od bazy wojskowej w Northolt. Co wieczór w "Orchard Inn" serdecznie witano bohaterów, którzy szczególnie wyróżnili się tego dnia w walkach powietrznych.

Historia słynnego pubu ożyła na nowo dzięki ekipie realizującej film "Dywizjon 303" o polskich pilotach służących w RAF-ie podczas II wojny światowej. Część zdjęć do tej superprodukcji powstaje we wnętrzu zaaranżowanym na kształt "Orchard Inn". Scenografowie odwiedzili pub, który działa wciąż w podlondyńskim Rusilip, tyle że pod nazwą "The Orchard", przeanalizowali jego wystrój i dokonali pomiarów. Wszystko to zostało odtworzone w centrum biznesowym Fort w północno-wschodniej części Warszawy, w miejscu, gdzie działał wcześniej inny pub.

Elementy do stworzenia gospody pozyskano ze starego pubu, który ekipa zakupiła w Manchesterze. "Został przewieziony ciężarówką do Polski. Jest to zabytkowy pub z pięknymi, drewnianymi elementami" - poinformowała scenograf Maria Golasowska.

"Mieliśmy kręcić scenę w pubie: ze 150 statystów, około 150 osób ekipy, do tego opieka nad kostiumami, catering, transport. Trzeba byłoby taki pub zamknąć na kilka dni, ale też zamknąć przyległe ulice. Wyliczyliśmy koszty i kupiliśmy pub, bo taniej nam to wyszło" - tłumaczy z kolei Zdzisław Samojłowicz, producent i scenarzysta "Dywizjonu 303". Po zakończeniu zdjęć pub będzie dostępny dla zwykłych gości.

Innym wyzwaniem scenograficznym było odtworzenie dispersalu, czyli lotniskowego baraku. Oryginalny obiekt już nie istnieje, można go jedynie zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, ale tylko jako element tła. Jego wymiary odtworzono na podstawie liczby desek w elewacji, które można uchwycić na fotografiach (typowa deska ma 12 cali). Obiekt musiał być łatwy do przenoszenia, ponieważ zdjęcia realizowano i w studiu, i w lokacjach, tak w Polsce, jak i za granicą. Obecnie dispersal umiejscowiony jest w Konstancinie-Jeziornie.

W "Dywizjonie 303" w rolach głównych wystąpią m.in. Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk i Antoni Królikowski. Wcielą się oni w najsłynniejszych polskich asów przestworzy - Jana Zumbacha, Witolda Urbanowicza i Witolda Łokuciewskiego.

"Dywizjon 303" ma wejść na ekrany kin w pierwszym kwartale 2018 roku, w stulecie brytyjskiego lotnictwa i niepodległości Polski.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama