Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Posiłki w gronie najbliższych to już MIT?!

Posiłki w gronie najbliższych to już MIT?!
Ilu z nas tak robi?
Reklama
Reklama
Stół coraz rzadziej jest dzisiaj miejscem spotkań, żywych rozmów czy wymiany poglądów. I chociaż aż 94 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że wspólne celebrowanie posiłków jest ważnym aspektem w życiu rodziny, to niewiele osób decyduje się na nie każdego dnia.

Z badań przeprowadzonych przez markę Mosso wynika, że zaledwie 38 proc. z nas codziennie zasiada z rodziną do stołu. Okazuje się, że blisko 50 proc. Polaków jada wśród najbliższych tylko w weekendy, a 14 proc. "od święta". Najczęściej w gronie rodziny spożywamy obiad (57 proc.), następnie kolację (29 proc.) oraz śniadanie (14 proc.).

Wspólne posiłki dają przede wszystkim możliwość spotkania i rozmowy - uważa 79 proc. ankietowanych. Ponad 70 proc. z nas przyznaje, że wspólne biesiadowanie pogłębia rodzinne więzi oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji wskazuje 29 proc. respondentów. Okazuje się, że spotkania przy stole korzystnie wpływają również na psychikę i mogą zrekompensować wpływ niekorzystnych zjawisk życia codziennego.

Narody śródziemnomorskie, szczególnie Francuzi, Włosi czy Hiszpanie, znani są ze swojej pasji do jedzenia wspólnych rodzinnych posiłków i ich długiego celebrowania. Poświęcają im średnio ponad dwie godziny dziennie. Polacy poświęcają na to zaledwie 30 minut dziennie.

Brak wolnego czasu jest jedną z głównych przyczyn coraz rzadszych spotkań przy stole. Wskazało go aż 78 proc. ankietowanych Polaków. Ponad 20 proc. pytanych wskazuje również na brak potrzeby dzielenia się swoim życiem prywatnym, przenoszenie pracy do domu, które sprawiają, że okazji do celebrowania wspólnych posiłków jest coraz mniej.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.05.2024
GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama