Menu

Oddech działa lepiej niż kawa

Oddech działa lepiej niż kawa
Raz, dwa, trzy... Oddech potrafi zdziałać cuda i pobudzić lepiej niż kawa! (Fot. Thinkstock)
Zestresowanym prawidłowy oddech pozwoli złagodzić emocje, na zaspanych podziała lepiej niż kawa. Ale trzeba wiedzieć, jak oddychać.
Reklama

Oddech jest jedną z podstawowych funkcji naszego organizmu i może się wydawać, że nie warto się nad nim zastanawiać. Nic bardziej mylnego - świadome oddychanie pozwala nie tylko dotlenić organizm, to również doskonały sposób na złagodzenie stresu.

"Kiedy jesteśmy w stresie przepona ma tę właściwość, że się zaciska. Mamy płytki, przyspieszony oddech. Tak dzieje się też wówczas, gdy trudno nam się kontaktować ze swoimi emocjami, nie chcemy czuć tego, co czujemy. Jak wskazują badania sprzed kilku lat przeprowadzone w UE, okazało się, że zaledwie 40 proc. populacji oddycha używając przepony. A oddech jest podstawowym źródłem naszej życiowej energii" - wyjaśnia psycholog Monika Anna Popowicz.

Co zatem oznacza świadomy, prawidłowy oddech? Najważniejsze, aby w trakcie oddechu pracowała nasza przepona. Jeśli w trakcie wdechu brzuch się unosi, oznacza to, że oddech jest prawidłowy. Warto poświęcić kilka minut w ciągu dnia na takie ćwiczenia oddechowe - jako formę relaksu, albo sposób na skoncentrowanie się.

"Oddech jest mediatorem, łączącym ciało, umysł, emocje i duszę. Jeśli oddychamy świadomie, potrafimy pogłębić oddech możemy wyciszyć umysł, a ciało zwykle podąża za umysłem. Cechą oddechu jest to, że jest on jednocześnie autonomiczny, co oznacza, że oddychamy bez udziału naszej woli, jak i sterowalny. Korzystając z oddechu świadomie możemy mieścić w sobie więcej emocji, jak również wpływać na nie" - dodaje psycholog.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.05.2018
GBP 4.907 złEUR 4.299 złUSD 3.662 złCHF 3.664 zł

Sport


Reklama