Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy dowiedli, że pewni siebie egoiści wbrew pozorom nie odnoszą sukcesów

Naukowcy dowiedli, że pewni siebie egoiści wbrew pozorom nie odnoszą sukcesów
Brak empatii i egoizm nie są wyznacznikiem sukcesu... (Fot. Getty Images)
Wiele osób twierdzi, że gruboskórność, egoizm, arogancja i nieoglądanie się na innych to cechy ułatwiające zrobienie kariery. Okazuje się jednak, że osoby obdarzone empatią i przyjaźnie nastawione do świata wcale nie są na straconej pozycji. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że arogancja i egoizm nie predestynują do osiągania zawodowych sukcesów.
Reklama
Reklama

Panuje przekonanie, że aby odnieść sukces na płaszczyźnie zawodowej, należy mieć grubą skórę, a wrażliwość schować do kieszeni. Ze świata nauki docierają tymczasem interesujące wieści. Okazuje się bowiem, że osoby aroganckie, pewne siebie i niezważające na emocje innych, a więc takie, które z reguły postrzegane są jako stworzone do piastowania kierowniczych stanowisk i dzierżenia władzy, niekoniecznie osiągają więcej niż ludzie uprzejmi i towarzyscy.

Jak wynika z badania, którego rezultaty opublikowano w czasopiśmie medycznym "Proceedings of the National Academy of Sciences", ludzie samolubni, wrogo nastawieni do świata, przejawiający skłonność do manipulacji, a zarazem lekceważący uczucia i dobro innych osób, nie mają większej szansy na zdobycie intratnych posad niż ci, którzy są zarówno asertywni, jak i empatyczni.

Naukowcy zbadali cechy osobowości studentów amerykańskich college’ów, a po upływie 14 lat sprawdzili, jak uczestnicy tego badania poradzili sobie na rynku pracy. Okazało się, że ci towarzyscy, energiczni i asertywni osiągnęli większe sukcesy niż ci, którzy przejawiali takie cechy jak arogancja, podstępność i skłonność do knucia intryg. Na rezultaty analizy nie miały wpływu czynniki płeć, wiek, pochodzenie etniczne, kierunek studiów, średnia ocen czy wybrana po ukończeniu nauki branżę.

"Ulegamy złudnemu przekonaniu, że mili i ugodowi ludzie w wyścigu po władzę i zaszczyty kończą jako ostatni. Zapominamy o osobach, które dotarły na szczyt, nie podążając do celu po trupach. Kiedy widzimy kogoś, kto osiągnął sukces i jest palantem, utwierdza to nas w przekonaniu, że istnieje taka prawidłowość. Mili, uprzejmi, empatyczni ludzie w jakiś sposób wtapiają się w tło" – wyjaśnia Cameron Anderson, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego i główny autor badania.

Jak podkreśla uczony, choć arogancja i egoizm nie sprzyjają osiąganiu sukcesów, cechą, którą warto w sobie rozwijać, jest asertywność. "Nasze badanie pokazuje, że bycie samolubnym i aroganckim wbrew pozorom nie popłaca. Warto jednak oprócz empatii mieć asertywność, bo to pozwoli dostrzegać potrzeby innych, ale też dbać o własne interesy. Najlepszymi liderami są osoby, które znają swoje mocne strony i potrafią o siebie zawalczyć, ale zachowują pokorę i pozostają otwarte na potrzeby innych" – konkluduje profesor Anderson.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama