Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nadeszła piwna rewolucja?

Nadeszła piwna rewolucja?
Polacy coraz częściej wybierają wyszukane produkty piwowarskie. (Fot. PAP Life)
Sięgamy coraz częściej po piwa rzemieślnicze, poszukując w nich niebanalnych aromatów czy połączeń zaskakujących składników...
Reklama
Reklama

Piwo kraftowe, craft beer, piwo rzemieślnicze - zdefiniowanie tych pozycji stanowi nie lada wyzwanie. Podjęło się tego Stowarzyszenie Browarników w USA, które kraftowym nazywa browar, gdzie produkcja nie przekracza 6 milionów baryłek rocznie (beczka piwa w USA to 117 litrów), mniej niż 25 proc. kapitału browaru kraftowego należy lub jest kontrolowane przez koncerny alkoholowe (które same w sobie nie są browarem rzemieślniczym) oraz produkuje piwa o tradycyjnym smaku wywodzącym się z innowacyjnych składników i ich fermentacji.

W Polsce - zdaniem ekspertów - rewolucja piwna trwa od 2010 roku. Do tego czasu mieliśmy do czynienia jedynie z koncernowymi eurolagerami, które charakteryzowały się płytkim smakiem i wyraźnie wyczuwalnym alkoholem. Od tej pory zaczęto odnawiać stare receptury piwne. Browary zajęły się takimi rodzajami jak Witbiery, Weizeny, Stouty czy Portery. Szczególnie zaś upodobano sobie styl American India Pale Ale, który jest w pełni oparty na amerykańskich chmielach.

Zjawisko to miało szansę się rozwinąć ze względu na zmianę kultury picia piwa. Podobnie jak z winem, jego konsumpcja polega na rozkoszowaniu się smakiem. Podczas niej miłośnicy piw odszukują aromaty, chmiele i oryginalne połączenia składników, w których wprowadzaniu prześcigają się twórcy browarów. Każdy produkt jest odzwierciedleniem ich kreatywności i pasji, którą dzielą do craft beerów.

Obecnie obserwujemy nieustanny rozwój rynku piw kraftowych. Producenci wymyślają coraz to nowe smaki piw, których spróbować można na licznych festiwalach, w lokalach czy pubach. Ze względu na narastający trend, ludzie wybierają piwa dobrej jakości, nawet jeśli mają za nie zapłacić więcej niż za masowo produkowane piwa koncernowe.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama