Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Moda na niepalenie!

Moda na niepalenie!
Dymek nie jest już trendy...
Reklama
Reklama
Statystyki pokazują, że coraz mniej ludzi sięga po papierosy. "Do rzucenia palenia trzeba się najpierw odpowiednio przygotować" - tłumaczy Ewa Woydyłło - doktor psychologii i terapeuta uzależnień.

"Należy zadbać o sprzyjające warunki, które ułatwią nam walkę z nałogiem. Dlatego warto podjąć ją np. w czasie urlopu, ponadto nikt nam nic nie każe i mamy mniej stresów. Więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu" - tłumaczy specjalistka. Dodaje, że warto też otaczać się ludźmi, którzy nie palą.

A co jest kluczowe w walce z nałogiem? Trzeba mieć motywację. "Motywacja to jest przekonanie samego siebie, że warto włożyć tę pracę i towarzyszący jej wysiłek w realizację swojego postanowienia. U każdego będzie to przebiegało w różnym stopniu trudności. Motywacja - czyli dlaczego mam nie palić? Trzeba znaleźć możliwie jak najwięcej argumentów" - radzi dr Woydyłło.

Co dalej? Następnym krokiem jest realizacja. Co zrobić, żeby zmniejszyć - tak jakby 'fizjologiczne' - skutki odstawienia nikotyny. "Oczywiście one są przykre, bo ludzie źle się czują. Niekiedy mają wręcz obsesję myślenia o papierosie, ręce im latają albo w ogóle nie mogą się skupić. U różnych ludzi inaczej to wygląda, dlatego trzeba to dostosować do siebie" - tłumaczy psycholog.

Na rynku dostępne są różne środki wspomagające walkę z nałogiem. Należy jednak pamiętać, że sama "tabletka" nie wyleczy nas z palenia. Do kupienia są również papierosy elektroniczne tzw. e-papierosy.

W 2013 roku w Polsce papierosy paliło ogólnie 27 proc. społeczeństwa, z czego w większej mierze byli to mężczyźni.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama