Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Konieczność pozostawania w domu zaburza poczucie czasu

Konieczność pozostawania w domu zaburza poczucie czasu
Dla osób zamkniętych w domach rutynowy plan działań stracił swoją strukturę. (Fot. PAP)
Zdaniem ekspertów, to, czego teraz doświadczamy, czyli pandemia i izolacja, wpływają na nasze funkcje poznawcze. I to negatywnie. Zaburzają poczucie czasu, wywołują kłopoty z uczeniem się nowych rzeczy i zapamiętywaniem nowych informacji.
Reklama
Reklama

"To pokłosie zmiany środowiska, utraty pewnego społecznego zakotwiczenia i wzrostu stresu poznawczego" – tłumaczy w CNN Elissa Epel, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. "Poza tym większość z nas nie sypia tak dobrze, jak kiedyś" - dodaje. A jest to niebezpieczne dla możliwości intelektualnych bardziej niż przypuszczamy.

Podobnie bowiem jak na nasze ciało działają takie sygnały środowiskowe, jak światło słoneczne, tak na umysł oddziaływują regularne czynności. Takie działania, jak poranne i wieczorne dojazdy, ustalanie posiłków, pomagają nam śledzić, który jest dzień.

Dla osób zamkniętych w domach rutynowy plan działań stracił swoją strukturę. Dni utraciły swoją zwykłą przewidywalność, co oznacza, że niegdyś wyraźne granice stały się rozmyte. "Straciliśmy całą rutynę typowego tygodnia, a to oznacza, że straciliśmy też i weekendy jako granicę, separację lub coś, na co czekamy" - powiedziała Epel. "Teraz weekend jest taki sam, jak dzień powszedni".

Praca jest domem, a dom jest pracą dla wielu osób, minęły koncerty lub wydarzenia sportowe, które kiedyś oddzielały dni powszednie od weekendów. Dziś dzień jak co dzień. , powodując, że dni po prostu się przeciągają. Utrata rutyny oznacza również, że więcej energii jest trawionej na określenie, z czego będzie się składać każdy dzień.

Kolejnym powodem powszechnej dezorientacji może być wielozadaniowość. Wiele obowiązków wykonujemy w tym samym czasie i w tym samym miejscu, przełączając się między kolejnymi czynnościami. "Nasza pamięć robocza jest tymczasem ograniczonym zasobem" - powiedziała Epel. Dlatego możemy mieć problemy z przywołaniem podstawowych informacji lub wykonywaniem zadań z taką samą wydajnością.

"Kiedy ludzie próbują wykonywać wiele zadań, trudniej jest zakodować informacje związane z nimi" – wyjaśnia Inger Burnett-Zeigler, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University. "Nowe informacje nie są przechowywane i ludzie nie pamiętają, co robili lub co mówili" – dodaje. Burnett-Zeigler tłumaczy, że niemożność zapamiętania dnia może być również objawem stresu, a tego od czasu ogłoszenia pandemii nie brakuje. Eksperci zalecają zatem, aby w miarę możliwości zachować pewną rutynę.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama