Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jeans to najlepszy materiał do uszycia maseczki ochronnej

Jeans to najlepszy materiał do uszycia maseczki ochronnej
Obowiązek zakrywania ust i nosa może nam towarzyszyć jeszcze wiele miesięcy... (Fot. PAP)
Po tym, jak wprowadzono kolejne obostrzenia związane z pandemią, maseczka ochronna stała się niezbędnym elementem naszego wyposażenia. I wszystko wskazuje na to, że będzie nam towarzyszyć przez wiele miesięcy.
Reklama
Reklama

Wciąż krąży jednak sporo mitów na temat materiału, z jakiego powinna być uszyta. Nowe badania rozwiewają te wątpliwości.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, który został nałożony na mieszkańców naszego kraju, sprawił, że maseczka ochronna stała się towarem nie tylko pożądanym, ale wręcz deficytowym. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania, maseczki błyskawicznie znikają z aptek i drogerii. Ciągłe wymienianie ich jest przy tym szalenie uciążliwe. Wiele osób uskarża się ponadto na dolegliwości związane z noszeniem szorstkich maseczek, jak choćby podrażnienia skóry. Możemy na szczęście uszyć maskę samodzielnie. Pozostaje jednak pytanie, jaki materiał będzie najodpowiedniejszy, aby maseczka nie tylko była wygodna w noszeniu, ale przede wszystkim skutecznie chroniła nas przed zarazkami?

Na to pytanie odpowiedzi udzielają autorzy nowego badania zrealizowane przez firmę Smart Air. W ramach tego eksperymentu przetestowano 30 różnych materiałów i tworzyw – m.in. filtry do kawy, poszewki na poduszki, bawełniane koszulki czy apaszki. Efekt ich pracy pokazuje, że wybór odpowiedniego materiału nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Prócz ochrony przed wirusami istotna jest bowiem także oddychalność tkaniny.

"Na całym świecie istnieje obecnie ogromne zapotrzebowanie na wiarygodne informacje na temat tego, co czyni maskę bezpieczną i skuteczną. Niestety funkcjonuje wciąż sporo mitów" – wskazuje w komunikacie prasowym prezes firmy Smart Air i inżynier lotniczy Paddy Robertson. "Zachowując całkowitą przejrzystość naszej metodologii, mamy nadzieję pomóc osobom, instytucjom, a nawet rządom, w podejmowaniu dobrych, opartych na rzetelnych danych decyzji dotyczących tego, jak szyć maseczki ochronne, które faktycznie chronią" – zaznacza.

W przeprowadzonym przez zarządzaną przez niego firmę badaniu wykorzystano konfigurację testową stosowaną przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge, znaną jako aparat Hendersona, w ramach której wentylator przepuszczał powietrze i cząsteczki zanieczyszczeń przez materiał maski. Materiały przetestowano pod kątem ich zdolności do filtrowania cząstek oraz współczynnika oddychalności. Wyniki nie pozostawiają złudzeń – apaszka, szalik i bawełniany T-shirt to najmniej skuteczne tworzywa, które wychwytują mniej niż 10 proc. cząstek. Największą efektywnością, a zarazem oddychalnością wykazały się tymczasem jeans, prześcieradło i zwykły papierowy ręcznik.

Eksperci Smart Air obalili też tezę, która głosi, iż dobrym materiałem do wykonania maseczki jest filtr do kawy. "Chociaż w istocie jest skuteczny w filtrowaniu zanieczyszczeń, nie przepuszcza powietrza, dlatego nie jest w stanie spełnić tego zadania" – rozwiewa wątpliwości Robertson. I dodaje, że niezależnie od tego, jaką maseczkę decydujemy się nosić, musimy pamiętać, że nie zastąpi ona wymaganego społecznego dystansu oraz skrupulatnego i jak najczęstszego mycia rąk.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama