Menu

Francuzi pokochali truskawki... na słono

Francuzi pokochali truskawki... na słono
Walory smakowe i działanie antyrakowe owoców pozostaje bez zmian. (Fot. Thinkstock)
Jak smakują w tej nietypowej wersji?
Reklama

Według najbardziej wyrafinowanych koneserów, dobre truskawki najlepiej jeść same z sobą, tak żeby nic nie maskowało ciepłej woni, świeżej słodyczy miąższu i mieszającymi się z nią leciutkimi niuansami kwasoty soku.

Mniej ortodoksyjni smakosze przyznają, że nie należy pogardzać dodatkami takimi jak odrobina cukru lub bita śmietana.

Nawet bardzo "stare dzieci" pamiętają radość, jaką sprawiały im lody truskawkowe albo wspaniałe, babcine konfitury. Mało kto nie lubi ciastek i ciast truskawkowych.

Jednak w epoce kuchni "fusion", "molekularnej" i co tam jeszcze, truskawki na słodko wydały się niektórym szefom nieco mdłe. I zaczęli je podawać na słono. Za słone pieniądze zjeść można obecnie w jednej z modnych, paryskich restauracji, sałatkę z mango, smaczliwki, czyli awokado, serka fety i rukoli. Porcja dwuosobowa posypana jest tuzinem truskawek i polana winegretem z oliwy nicejskiej i octu balsamicznego.

Szczęśliwie nie trzeba po to jeździć do Paryża. Warto ją samemu przygotować nad Wisłą czy Wartą, kusząc się nawet na pewne zmiany - fetę zamienić mozzarellą, rukolę inną sałatą, do której doda się trochę liści bazylii. Nie zapominając o soli i pieprzu!

O relatywności modernizmu kuchennego świadczyć może inny pomysł, jakim jest podawanie truskawek z szynką - parmeńską, bellota, czy jakąkolwiek suszoną. Przepisy proponują obłożyć wędlinę owockami i przyprawić słodkawym winegretem na bazie octu balsamicznego.

W tej propozycji kryją się aż dwie bardzo stare tradycje. Średniowieczny jeszcze zwyczaj jedzenia na przystawkę mięsa z owocami i nieco młodszy, włoski, spryskiwania truskawek octem balsamicznym.

Na słodko czy na słono, dla lekarzy nie ulega wątpliwości, że truskawki to samo zdrowie. Oczyszczają one nasz układ pokarmowy i mają więcej witaminy C niż pomarańcze. Chronią nasze serce, mają też działanie przeciwzapalne i właściwości antyrakowe - wszystko w jednym.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.05.2018
GBP 4.907 złEUR 4.299 złUSD 3.662 złCHF 3.664 zł

Sport


Reklama