Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekstrawertycy są mniej narażeni na demencję niż neurotycy

Ekstrawertycy są mniej narażeni na demencję niż neurotycy
Podejście do życia wpływa na sprawność umysłu w podeszłym wieku. (Fot. Getty Images)
Amerykańscy i kanadyjscy uczeni dokonali właśnie interesującego odkrycia. Jak wynika z ich nowego badania, na ludziach o ekstrawertycznym typie osobowości ciąży niższe ryzyko demencji w podeszłym wieku. Znacznie bardziej narażone na rozwój tego schorzenia są natomiast osoby mające skłonność do częstych wahań nastroju.
Reklama
Reklama

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na demencję cierpi dziś około 55 mln ludzi. W Polsce zaś schorzenie to dotyka 400 tys. osób. Nowy raport WHO ujawnił, że wraz z postępującym starzeniem się populacji liczba chorych będzie stale wzrastać. Według pesymistycznych prognoz do 2030 roku na świecie będzie niemal 80 milionów chorych.

Schorzenie to objawia się drastycznym pogorszeniem sprawności umysłowej oraz utratą zdolności poznawczych, która utrudnia wykonywanie podstawowych czynności. Eksperci podkreślają, że w zapobieganiu demencji kluczowe znaczenie ma dbanie o aktywność fizyczną, dietę bogatą w produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz prawidłową ilość snu.

Okazuje się, że chronić przed demencją mogą także pewne cechy osobowości i podejście do życia. Do takich wniosków doszli autorzy nowego badania naukowego, którego rezultaty ukazały się właśnie na łamach "Journal of Personality and Social Psychology".

Zespół badaczy z Northwestern University w Illinois oraz University of Victoria dokonał analizy trwającej niemal 25 lat obserwacji 2 tys. uczestników. Uczeni postanowili sprawdzić, czy konkretne cechy osobowości mogą wpływać na upośledzenie funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Okazało się, że ekstrawertycy – ludzie rozmowni, towarzyscy i emocjonalnie ekspresyjni – mogli poszczycić się wyższą sprawnością umysłową, podobnie jak osoby określane jako dobrze zorganizowane.

Naukowcy ujawnili zarazem, że uczestnicy z wyższym wskaźnikiem neurotyzmu, a więc ludzie wyróżniający się skłonnością do częstych wahań nastroju i niestabilnością emocjonalną, na zaburzenia poznawcze zaczęli cierpieć średnio rok wcześniej niż ekstrawertycy.

"Stymulacja umysłowa nie bez racji uważana jest za największego sprzymierzeńca w walce z demencją. Cechy osobowości odzwierciedlają trwałe wzorce myślenia, które mogą opóźniać wystąpienie zaburzeń poznawczych lub wręcz je przyspieszać" – komentuje dr Tomiko Yoneda, psycholog z University of Victoria i jeden z głównych autorów badania.

Z kolei badacze z University College London odkryli, że równie pomocne w zapobieganiu demencji jest posiadanie jasno określonego celu w życiu. Uczeni dokonali analizy ośmiu dotychczas przeprowadzonych badań, w których udział wzięło 62 250 osób. Naukowcy dowiedli, że osoby mające w życiu cel były w znacznie mniejszym stopniu narażone na wystąpienie demencji i upośledzenie funkcji poznawczych. Rzadziej więc doświadczały pogorszenia pamięci czy utraty zdolności rozumienia i jasnego wyrażania myśli.

Jak tłumaczą autorzy badania, przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w tym, iż osoby posiadające sprecyzowany cel, do którego dążą, z reguły prowadzą zdrowszy styl życia i są bardziej towarzyskie.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 31.05.2024
GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama