Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzisiaj święto sushi!

Dzisiaj święto sushi!
Coraz więcej Polaków preferuje zdrową kuchnię japońską... (Fot. Thinkstock)
Jednym nie odpowiada zapach ryby, inni zachwycają się aromatem alg morskich, w którą się ją zawija. Jak przekonuje Bartosz Podskoczy, kluczem do sukcesu sushi jest umiejętne przygotowanie ryżu. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Sushi.
Reklama
Reklama

Kuchnia japońska jest wybierana przez co czwartą osobę stołującą się poza domem - wynika z raportu "Polska na talerzu 2017". Tak więc sushi jest jednym z najpopularniejszych dań jadanych "na mieście" w kraju nad Wisłą.

Moda na gotowanie sprawiła, że coraz chętniej i częściej próbujemy odtwarzać ulubione potrawy w domu. "W przypadku sushi kluczowymi czynnikami decydującymi o sukcesie potrawy jest świeżość składników oraz umiejętne ugotowanie ryżu" - uważa Bartosz Podskoczy, który specjalizuje się w robieniu sushi.

Ekspert przypomina, że do własnoręcznego przygotowania sushi należy kupić specjalny ryż - właśnie do sushi. Choć, aby uzyskać idealny stopień ugotowania ryżu, warto zainwestować w maszynę do jego gotowania, można obejść się bez niej i użyć garnka o najgrubszym dnie, jaki mamy. "Wsypujemy do niego ryż, płuczemy, zalewamy wodą i zostawiamy na 20-30 minut, żeby pochłonął trochę wody. Po tym czasie wodę wymieniamy na zimną" - tłumaczy.

Dalej ryż gotujemy pod przykryciem do momentu, aż wchłonie całą wodę.

"Co chwilę musimy podnosić przykrywkę i sprawdzać, czy ryż już wypił wodę. Jeśli tak, zabieramy przykrywkę, zastępujemy ją szmatką, którą przykrywamy garnek i przez 10-15 minut na najmniejszym ogniu dogotowujemy ryż, aż w 80 proc. odparuje wodę. Po tym zabiegu zdejmujemy mokrą i gorącą szmatkę i zostawiamy ryż bez przykrycia, aż odparuje do końca i nieco wystygnie. Następnie przekładamy go do miski i zalewamy zalewą" - instruuje.

Do kilograma ryżu potrzebujemy około 350-400 ml zalewy.

"W sushi barze zalewę robimy z octu ryżowego, wina japońskiego, cukru i soli. W domowych warunkach, jeśli nie mamy specjalnego wina, użyjmy więcej cukru - stosunek octu do cukru to 60 proc. octu do 40 proc. cukru. Jeszcze 10 gramów soli i zalewa gotowa. Zalewamy nią ryż i dobrze mieszany - na początku co 5 minut, jak ostygnie co 15, łącznie około 6-8 razy. Ryż studzimy do temperatury ludzkiego ciała" - w ten sposób mamy gotowy ryż do sushi.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama