Menu

Dzisiaj Światowy Dzień Książki!

Dzisiaj Światowy Dzień Książki!
Książka to wciąż coś, co pozwala nam odetchnąć od tempa codziennego życia... (Fot. Thinkstock)
"W czasach Internetu książka jest szansą na wyciszenie i refleksję" - twierdzi Szymon Majewski. Rzecznik Legalnej Kultury podaje, że w Polsce regularnie czyta zaledwie co dziesiąta osoba.
Reklama

Jak przekonuje Szymon Majewski, rzecznik fundacji Legalna Kultura, obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ważne święto, głównie dlatego, że przypomina o znaczeniu książek dla rozwoju osobowości, samodzielnego myślenia i koncentracji. "W czasach Internetu, który próbuje zagospodarować każdą sekundę naszej uwagi, książka jest szansą na wyciszenie i refleksję. Warto o tym przypominać, bo w Polsce regularnie czyta zaledwie co dziesiąta osoba" - zauważa.

Majewski dodaje, że 23 kwietnia to też dzień, w którym szczególnie warto jest podkreślać, jak ważne jest poszanowanie praw autorskich twórców. "Oni mają dziś potężnego wroga, czyli branżę piracką, zarabiającą na dystrybucji internetowej treści ukradzionych twórcom. W naszym przekonaniu zmiana świadomości społecznej i przekonywanie odbiorców do szacunku dla twórców i uczciwego korzystania z kultury to najlepszy sposób na walkę z piractwem" - przekonuje.

Co więcej, rzecznik Legalnej Kultury jest zdania, że należy też zachęcać do zmian w prawie, które pozwolą na skuteczniejszą poradzenie sobie z kradzieżą własności intelektualnej w Internecie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku, a ustanowiony został przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, podkreślenie znaczenia równego dostępu do wiedzy i wsparcie kreatywności poprzez poszanowanie praw twórców. W Polsce funkcjonuje Baza Legalnych Źródeł, którą można znaleźć na stronie www.legalnakultura.pl.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2018
GBP 4.881 złEUR 4.281 złUSD 3.625 złCHF 3.639 zł

Sport


Reklama