Menu

Dlaczego warto jeść mięso?

Dlaczego warto jeść mięso?
Mięso może być cennym i wartościowym elementem diety. (Fot. Thinkstock)
Chociaż przybywa zwolenników wegetarianizmu czy weganizmu, warto pamiętać, że mięso jest cennym i trudnym do zastąpienia źródłem bardzo wielu składników pokarmowych.
Reklama

Biała kiełbasa, szynka, pasztety - te specjały zdominowały świąteczną dietę w ostatnich dniach. Zamiast popadać w trwogę, licząc pochłonięte przy wielkanocnym stole kalorie, warto skupić się na pozytywach. Mięso, jedzone w rozsądnych ilościach, to też zdrowie.

Przede wszystkim jest źródłem pełnowartościowego, łatwostrawnego i dobrze przyswajalnego białka, a białko to składnik budulcowy naszego organizmu. "Mięso to też wysokoenergetyczny tłuszcz, witaminy - głównie z grupy B, a także dobrze przyswajalne żelazo oraz cynk. Jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, szczególnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania" - wyjaśnia dr Bożena Grześ z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wieprzowina jest świetnym źródłem witaminy B1, w tym aspekcie przewyższa inne mięsa nawet dziesięciokrotnie. Ta witamina przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wspomaga też pracę układu sercowo-naczyniowego. Wieprzowina jest też bogata w witaminę E, która wpływa na stan naszej skóry.

"Z kolei wołowina jest największym źródłem naturalnej kreatyny, która stymuluje pamięć i zdolność koncentracji. Stosowana jest także przez kulturystów, gdyż wspomaga zwiększenie masy mięśniowej i zapewnia energię niezbędną w czasie treningu" - informuje technolog żywienia.

Jeśli chodzi o mięso drobiowe, to jest wyjątkowo dietetyczne i lekkostrawne. Zawiera dużą ilość pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Co więcej, ma wyjątkowo niską zawartość tłuszczu i cholesterolu.

Komentarze


  • 007
    18 kwietnia 2017, 18:04

    Co wy tu za pierdoly wypisujecie Moja Narzeczona juz ponad 3 lata nie je miesa, ryb i co jest z tym wszustkim zwiazane, owszem zdazaja sie drobne raz na rok przeziebienia katar ale kazdy tak ma wiec co za pierdoly piszecie ze MIESO jest wznym produktem dla czlowieka .

  • Vege
    18 kwietnia 2017, 23:22

    Kto to pisal? Mieso to syf , smierc i rak. Nawet tutaj sa organizowane kampanie typu meatless monday , zeby ograniczyc spozycie padliny. Nie ma potrzeby mordowania zwierzat wszystkie skkadniki odzywcze czlowiek moze znalezc w diecie roslinnej, ja jestem tego przykladem od 20 lat jestem veganinem i nie choruje , nawet sie nie przeziebiam, a Wy dalej lykajcue co Wam lobby przemyslu miesnego/ nabialowego wciska!

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2018
GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

Sport


Reklama