Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chcesz odpocząć? Zacznij od sprzątania. Działa jak medytacja

Chcesz odpocząć? Zacznij od sprzątania. Działa jak medytacja
Sprzątanie ma tyle korzyści! (Fot. Getty Images)
W czasach niezwykle stresujących, które dostarczają nam zbyt wielu bodźców, sprzątanie może być jednym ze sposobów poprawy naszego dobrostanu. Jak zauważa badaczka trendów, Monika Borycka, dziś coraz wyraźniej wyłania się trend 'sprzątania jako formy medytacji'. Jest ono także formą aktywności fizycznej, która, jak już wielokrotnie zostało udowodnione, zbawiennie wpływa na nastrój.
Reklama
Reklama

Przeprowadzone w ubiegłym roku badanie wykazało, że istnieje pewien związek między dobrym nastrojem i sprzątaniem. Zgodnie z ankietą SW Research na zlecenie marki cleangang, osoby zadowolone z życia i zdecydowanie zadowolone z życia w 72 proc. wskazywały, że ich dom jest czysty lub idealnie czysty.

Jedynie 43 proc. Polaków niezadowolonych i bardzo niezadowolonych z życia wskazywało, że żyją w czystym lub idealnie czystym mieszkaniu. Do bałaganu lub lekkiego bałaganu przyznawało się natomiast 6 proc. osób zadowolonych i 13 proc. niezadowolonych z życia.

Dodatkowo, dobre samopoczucie było także głównym motywatorem sprzątania, wskazywanym przez 55 proc. respondentów.

Zdaniem psycholog Ewy Jarczewskiej-Gerc, korelacja między szczęściem a porządkiem bywa skomplikowana. Osoby zadowolone z życia mogą mieć więcej energii i chęci do utrzymania czystości, może to wynikać także z sumienności. Jednak niezależnie od tych czynników można pokusić się o tezę, że czysty dom to także czysta głowa.

To także forma aktywności fizycznej. (Fot. Getty Images)

"Obserwując zachowania ludzi w ich naturalnych środowiskach życia, trudno oprzeć się wrażeniu, że proces robienia porządków, sprzątania, jest rytuałem, który redukuje stres i obniża napięcie" – przekonywała ekspertka.

Nic dziwnego, że dziś coraz częściej do sprzątania podchodzimy nie tyle jak do przykrego obowiązku, a formy wyciszenia, sposobu na relaks i aktywność. Krótko mówiąc, dziś porządkowanie przestrzeni można nazwać bardzo efektywną formą medytacji.

Choć trend zdaje się czymś nowym, sama idea nowa nie jest. Ten temat poruszał chociażby psycholog Michael Messina, który był zwolennikiem teorii, że życie w bałaganie potrafi wywołać niepokój, natomiast przebywanie w uporządkowanej przestrzeni może mieć pozytywny wpływ na naszą produktywność i zadowolenie, może być odstresowujące, a jego efekty widać natychmiast, co z kolei zapewnia satysfakcję. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama