Menu

Bursztynniczka: "Z bursztynem czujemy się dobrze"

Bursztynniczka:
Bursztyn kryje w sobie wiele tajemnic. (Fot. Thinkstock)
Danuta Burczik-Kruczkowska jest jubilerem i bursztynniczką od ponad 30 lat - doskonale zna sekrety oraz właściwości bursztynów.
Reklama

"Bursztyn jest piękny, estetyczny, wpływa na nasz wewnętrzny spokój. Ma tyle milionów lat, tyle tajemnic kryje w sobie. To wszystko wpływa na to, że czujemy się z nim dobrze, że nam się podoba, że go kochamy. Każdy bursztyn jest inny. Dlatego każdy człowiek, nawet laik, zobaczy w nim coś pięknego" - zwraca uwagę Burczik-Kruczkowska.

Bursztyn jest materiałem jubilerskim bardzo trudnym, wyjaśnia bursztynniczka. Jest kruchy, łamliwy, często dopiero po obróbce widać, co kryje w środku. Miewa różne przerosty. "Lata pracy powodują, że człowiek zobaczy bursztyn i już wie, co może w sobie mieć. Po kolorze kory, po kolorze samego bursztynu" - dodaje.

To, za co kochamy bursztyny, to także ich różnorodność.

"Uważam, że wszystkie odcienie bursztynu mają wartość. Bursztyn jest ciepły, przyjemny w noszeniu, lekki, w przeciwieństwie do minerałów. Bursztyn bagienny - to właśnie ten, który najchętniej opracowuję. On ma różne ciekawostki w sobie, np. kępki traw. Z kolei bursztyn biały powstaje w wodzie. To jest bursztyn królewski, ze względu na swą barwę. Jest bardziej miękki. A jak go potrzeć o materiał, to wydziela piękny zapach. A bursztyn bagienny zawdzięcza swój kolor temu, że woda bagienna jest przybrudzona. Nie ma bursztynu koniakowego: ten odcień powstaje przez podgrzewanie, wiśnia, koniak - to są wszystko nadane barwy. Bursztyn nawet podgrzewany zachowuje swoje wszelkie właściwości" - tak bursztynniczka wyjaśnia różnice kolorystyczne.

Burczik-Kruczkowska uważa, że każdy może nosić bursztyny i to nieprawda, że tylko panie w starszym wieku. Monika Zamachowska była ambasadorką bursztynu, choć wcześniej nie była do niego przekonana. "Jak przyszła do mnie i zaczęłam jej pokazywać, jaki może być bursztyn, to przyznała: dzięki pani pokochałam bursztyn" - wyjawia Burczik-Kruczkowska.

Jubilerzy wiedzą, że bursztyn można zrobić w nowoczesnej formie. "Pracując z bursztynem trzeba wydobyć z niego to, co stworzyła mu natura. Trzeba zostawić jak najwięcej, nie zdzierać z niego wszystkiego, zostawmy trochę kory, to jest ciekawe i piękne. Wprowadzamy różnorodne formy - kiedyś była tylko kulka i sieczka. Ostatnio zrobiłam bransoletkę-pasek, która ma klamrę z bursztynu. Z bursztynu można zrobić wszystko" - wyjawia jubiler.

Na pytanie, z czym łączyć bursztyn, jubiler wyjaśnia, że z bursztynem dobrze wygląda i sznurek, i srebro. Minerałem, który najlepiej harmonizuje z bursztynem, jest turkus, koral gąbczasty, zwłaszcza do czarnego bursztynu. Także malachit bardzo ładnie się komponuje z bursztynem. "One nie kłócą się z bursztynem. Złoto też można z nim łączyć, ale z umiarem. Jeden element złoty pięknie rozświetli matowy bursztyn" - ocenia Burczik-Kruczkowska.

Moda na bursztyny jest nieprzemijająca. "Wybierają go także szesnastolatki, dostrzegają jego piękno. Dobrze zrobiony, zwraca uwagę" - dodaje jubiler.

Jak wspomina Burczik-Kruczkowska, jedna z jej klientek przyznała, że zimą nie nosi szalika, tylko bursztynowe korale, które znakomicie grzeją, i szalik jest jej niepotrzebny. Miłośnikiem bursztynów, oprócz Moniki Zamachowskiej jest również Stan Borys, który chętnie nosi bursztynowe korale w różnych odcieniach.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.05.2018
GBP 4.907 złEUR 4.299 złUSD 3.662 złCHF 3.664 zł

Sport


Reklama