Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bociany czarne ponownie online!

Bociany czarne ponownie online!
W Polsce żyje 1500-2300 par czarnych bocianów. Ich obecności sprzyjają bobry, dzięki którym na terenach leśnych powstają płytkie rozlewiska. (Fot. Wikimedia)
Dzięki internetowej transmisji można znów podglądać życie pary bocianów czarnych, które gniazdują w łódzkich lasach.
Reklama
Reklama

Transmisja online jest dostępna na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Znajdują się tam też ciekawostki przyrodnicze o bocianach czarnych, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania - poinformowała rzeczniczka łódzkich leśników Hanna Bednarek-Kolasińska.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości około 20 m, zainstalowano kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Pod koniec marca do gniazda na sośnie przyleciała para bocianów czarnych. "Ptaki wykonują taniec godowy na gnieździe i rozpoczęły jego nadbudowę, znosząc mech i gałęzie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze w kwietniu, w gnieździe powinny pojawić się jaja" - dodała rzeczniczka łódzkiej RDLP.

Transmisja online to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego i Komitetu Ochrony Orłów - jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

Bociany można oglądać w sieci przez całą dobę. (Fot. lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne)

Z gniazda na sośnie, które internauci mogli obserwować w 2016 r., wyleciały dwa pisklęta. Relacje z gniazda i dalszych losów piskląt podczas ich wędrówki na zimowiska, dostępne są Facebooku.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 r. ich liczebność całkowitą szacowano na 500 - 530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wzrosła ona do 800-900 par lęgowych. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania.

Aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par. 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie i stanowi blisko 25 proc. jego populacji w granicach UE.

Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama