Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bezdomni przepijają większość datków? Naukowcy obalili ten mit

Bezdomni przepijają większość datków? Naukowcy obalili ten mit
Problem bezdomności jest bardzo złożony i trudny do rozwiązania. (Fot. Getty Images)
Lepiej kupić coś do jedzenia niż dawać pieniądze, bo pieniądze od razu przepije. Taki pogląd na temat wspierania osób bezdomnych jest bardzo powszechny. Jak się jednak okazuje, jest to błędne przekonanie. Nowe badanie naukowe pokazało, że bezdomni potrafią zarządzać swoimi finansami.
Reklama
Reklama

Co zrobiłby bezdomny, gdyby dostał 7 500 dolarów? Takie pytanie padło w ankiecie, którą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzili wśród 1 100 dorosłych Amerykanów. Większość respondenmtów stwierdziła, że te pieniądze zostaną szybko roztrwonione na błahe zachcianki - jak alkohol, narkotyki i tytoń. Na zadaniu pytania badacze jednak nie poprzestali. Postanowili sprawdzić, czy ankietowani mają rację.

We współpracy z organizacją pomocową Foundations for Social Change faktycznie przekazali takie kwoty 50 osobom bezdomnym w Vancouver. Po roku wrócili do tych osób i porównali ich wydatki oraz sytuację finansową z grupą kontrolną 65 bezdomnych, którzy pieniędzy nie otrzymali.

Jak się okazało, osoby w kryzysie bezdomności, które dostały 7 500 dolarów, średnio o 99 dni mniej w ciągu roku pozostawały bez dachu nad głową. Ponadto zaoszczędziły społeczeństwu średnio 777 dolarów na osobę, ponieważ mniej czasu spędziły w schroniskach. Wzrosły także ich osobiste oszczędności, a wydatki na używki i inne przyjemności nie były wyższe niż w grupie kontrolnej.

Z raportu z tego badania, który opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences", wynika też, że to wsparcie finansowe wiele zmieniło w życiu tych osób. Nie zmieniło się jednak to, jak są postrzegane przez opinię publiczną.

"Kiedy ludzie otrzymali pieniądze, wydali je na te same rzeczy, na które my byśmy je wydali - na mieszkanie, odzież, jedzenie, transport, a nie na narkotyki i alkohol" – stwierdził w rozmowie z serwisem "Phys.org" dr Jiaying Zhao, kierujący badaniem psycholog z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Do badania nie zakwalifikowano osób, które miały problem nadużywaniem substancji psychoaktywnych lub ze zdrowiem psychicznym, ale dr Zhao zwraca uwagę, że większość osób w kryzysie bezdomności nie odpowiada tym rozpowszechnionym stereotypom. Przeciwnie, są one w dużej mierze niewidoczne - śpią w samochodach lub na kanapach u znajomych, nie nadużywają narkotyków ani alkoholu.

Kanada rozważa projekt ustawy o gwarantowanym dochodzie, który pokrywałby podstawowe wydatki na życie osób powyżej 17 roku życia, w tym pracowników tymczasowych, stałych mieszkańców i osób ubiegających się o status uchodźcy.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama