Menu

Sybilla - królowa, która miała wizje

Sybilla - królowa, która miała wizje
Etiopski fresk, przedstawiający królową Sybillę
Kim była? Skąd wzięły się jej wizje? Co przepowiedziała? Królowa Saby, powszechnie znana jako Sybilla.
Reklama
Mało kto pamięta wizje królowej Saby, która żyła za czasów izraelskiego króla Salomona. Najlepszymi przekazicielkami tychże przepowiedni, które zostały wypowiedziane ustami Sybilli, były nasze babcie. To od nich zazwyczaj słyszeliśmy o zmianach, jakie czekają świat, a wszystko to dzięki księgom przepowiedni Makedy, czyli królowej Saby, znanej popularnie jako Sybilla.

Pochodzenie wizji
Sybilla była pierwszą znaną nam królową Saby. Pochodząca z Etiopii Makeda, przyjęła również etiopskie imię, dlatego też śmiało można uważać, iż Sybilla była Murzynką. Nieznane są nam początki jej relacji z królem Salomonem. Wiadomo jednak, że z chwilą nawiedzenia Salomona przez królową Saby, dostąpiła ona wizji, które miały wydarzyć się w następnych tysiącleciach.

Sama królowa Saby była prawdopodobnie piękną kobietą, dlatego Król Salomon uległ jej wdziękom i z ich namiętności narodził się syn Menelik I, który w tradycji uważany jest za pierwszego króla Etiopii. Makeda bardzo ceniła mądrość i bogactwo Salomona, dlatego udała się w podróż do jego królestwa, która miała być pogłębieniem relacji handlowych, ale także możliwościom wysłuchania mądrości wielkiego króla, o którym możemy także przeczytać na kartach Biblii.

Królowa Saba, słuchając mądrości Salomona, dzieliła się z nim również swoimi wizjami, dotyczącymi przyszłości świata. Mimo upływu 3000 lat, znane są one nam dzięki królewskiemu pisarzowi, któremu Salomon nakazał spisanie tychże proroctw. Śmiało można przyznać, że wizje królowej Saby są ponadczasowe, gdyż szczególnie w naszych czasach bardzo dokładnie sprawdzają się jej przepowiednie. Zostały one spisane w trzech księgach, a każda z nich dotyczy zupełnie innego okresu w dziejach świata.

Księga pierwsza: czasy starożytności
Król Salomon dobrze wiedział, iż królowa Saby to bardzo mądra władczyni, która zna rzeczy przyszłe. To na jego prośbę królowa Saby przekazała mu wizje dalszych dziejów. Niestety, nie były one radosne dla samego Salomona. Księga pierwsza mówi o rozpadzie salomonowego królestwa, po śmierci króla Salomona. Choć sam król Salomon nie doczekał trudnych czasów Izraela, niestety jego śmierć wieściła kres dobrobytu i pokoju dla tegoż królestwa. Sama księga pierwsza dotyka problemów świata izraelskiego.

Jak pokazuje historia, przepowiedziane przez Sybillę proroctwa dotyczące Izraela, sprawdziły się praktycznie dokładnie. Sybilla przepowiedziała również narodziny Chrystusa i Jego śmierć na krzyżu. Dzieje Izraela po dziś dzień nie są spokojne, stąd też płynie ponadczasowość przepowiedni etiopskiej wieszczki.

Księga druga, czyli niewiara chrześcijan i znaki od Boga
Księga druga Sybilskich przypowieści, wskazuje na dalsze losy ludzkości. Sybilla opisuje również to, jacy będą ludzie przyszłości, jakie będą towarzyszyły im zachowania i jaki wpływ będzie to miało na dalsze losy kształtowania się ludzkich społeczeństw. Grzechy ludzkości i jej sprzeciw przeciwko Rzymowi, który stanie się kolebką kultury chrześcijańskiej, spowoduje, że Bóg ześle na swoje dzieci klęski. Klęski te wydarzą się po kilku znakach, która następować będą miały w określonym dla siebie czasie, a wyglądać miały w sposób następujący:

"Pierwszym tym znakiem będzie to, że ludzie już się w głąb ziemi dostaną i stamtąd sobie żywność dobywać będą, a kopiąc głęboko na trzysta sążni, dobywać będą węgiel, rudę, kamienie i za pomocą tych materiałów budować będą różne przyrządy żelazne, a węglem je poruszać.

Drugim znakiem będzie ten, że handel i przemysł zakwitną, jak nigdy, ludzie będą towary wozić z jednej ziemi do drugiej i wszyscy tylko o tym myśleć będą, żeby jak najwięcej niedobrego i taniego towaru sprzedać jak najdrożej. Dlatego też powstaną nowe prawa, a jeden drugiego z domu i z ziemi usuwać będzie, opanowany chciwością bezgraniczną.

Trzecim znakiem będzie ten, że zniknie między ludźmi miłość i prawda, a w sercach zagnieździ się tylko fałsz, obłuda i podstęp, a nikt drugiemu prawdy nie powie, zaś starać się będzie oszukać go na każdym kroku.

Czwarty znak nastąpi wówczas, gdy pieniądz zapanuje nad światem i stanie się wielkim, jak Bóg, a człowiek nauczy się tylko dłoń wyciągać po niego. Wówczas przyjdzie największe zło. Cesarstwo Rzymskie zmieni się tak bardzo, że ludziom wydawać się to będzie dziwnym."

Księga druga mówi również o władcy, który będzie miał ogromne znaczenie dla Europy, ale jego panowanie wprowadzi wiele nieufności, co w rezultacie doprowadzi do wojny na wielką skalę. Wiemy dobrze, że Europę nawiedziły już dwie wielkie wojny, które w swoich skutkach były tragiczne nie tylko dla Europy.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.22 / 55

Komentarze


 • Czytelnik
  6 grudnia 2012, 12:25

  Bardzo ciekawy artykul. Dziekuje. Dobrze Pan napisal ze znamy przepowiednie Sybilii od babc. Moja babcia rowniez mi o nich mowila. Pozdrawiam Autora tekstu.

 • Krzysztof Dupa
  18 grudnia 2012, 20:51

  ja tez pozdrawiam pseudoautora tekstow, jestes dalej cienki bolek pisz do szuflady i wszystkim bedzie lepiej

 • Stefanmur
  20 grudnia 2012, 14:45

  Pozdrawiam Pana Krzysztofa Dupę. Dziękuję za motywujące słowa. Takie cienkie pisanie daje mi niezwykłą radość, tym bardziej, ze mogę pisać dla takich osób jak Pan.

 • Marek do KD
  2 stycznia 2013, 10:37

  Jakbyś się nie obejrzał to zawsze z tyłu dupa.Sam pewnie nigdy niczego nie napisałeś bo jesteś dupa, krytyk się znalazł.

 • Żeglarz
  2 stycznia 2013, 11:43

  To raczej były twórcze wizje Sybilli. Mamy takich ludzi więcej: Leonardo da Vinci, Jules Verne, Stanisław Lem..... itd. Analityczne rozumy ludzi którzy współczesnym potrafili pokazać przyszłość. Jesteśmy dziećmi Boga. Jestem jednego pewien że On daje nam ochronę i wybrał dla nas najbezpieczniejszą planetę w kosmosie. Interpretacje "przepowiedni" są spekulacją. A kto mi powie ile ludzie wydali pieniędzy których wydatek można powiązać z ostatnią przepowiednią?
  Dobry pseudonim Krzysztof Dupa. I nie ma co się dziwić, robi to do czego została stworzona.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2018
GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

Sport


Reklama