Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Royal Ascot: Wyścigi, fantazyjne kapelusze i polowania na męża

Royal Ascot: Wyścigi, fantazyjne kapelusze i polowania na męża
Na Royal Ascot każdego dnia wyścigów pojawia królowa Elżbieta II. (Fot. Getty Images)
Rewia mody, doroczny zlot brytyjskiej arystokracji czy wyścigi konne? Ascot to mieszanka wszystkiego. O Gold Cup walczą tu konie czterolatki. Wyścigi konne w Ascot potrwają 5 dni, każdego dnia z udziałem królowej Elżbiety II.
Reklama
Reklama

Royal Ascot to wielkie wydarzenie w brytyjskim kalendarzu sportowym i towarzyskim. Wyścigi mają już 300 lat. Po raz pierwszy zorganizowała je królowa Anna w 1711 roku. Ascot trwa od wtorku do soboty, każdego roku odwiedza wyścigi około trzysta tysięcy osób z całego świata.

Królewskie wyścigi

Choć w związku z Ascot kolorowa prasa i stacje telewizyjne najbardziej koncentrują się na celebrytach odwiedzających wyścigi, to gonitwy w założeniu miały być najważniejsze podczas całej imprezy. Właściciele koni mają o co walczyć - suma nagród podczas pięciu dni wyścigów Royal Ascot wynosi 3 mln funtów. Siedemnaście gonitw najwyższej klasy (Group I) w istocie robi wrażenie.

Złośliwi twierdzą, że obecnie większym zainteresowaniem cieszą się nakrycia głowy dam. Dlatego wytrawni amatorzy wyścigów konnych są zdania, że Ascot to nic innego jak maraton próżności.  I nie są pozbawieni racji.

Wielu do Ascot przyciąga obecność członków rodziny królewskiej z Elżbietą II na czele. Brytyjczycy choć raz w roku chcą się więc pokazać w jak najlepszym towarzystwie.
Obecność podczas Royal Ascot to jak herbatka u królowej - z tym, że niewielu gości pija tam herbatę, a zdecydowanie mocniejsze trunki. 

Podczas Royal Ascot panie prezentują najbardziej wymyślne nakrycia głowy. (Fot. Getty Images)

Wyścigi odbywają się w Ascot, miejscowości położonej w hrabstwie Berkshire w południowej Anglii, zaledwie kilka kilometrów od posiadłości Jej Królewskiej Mości - zamku w Windsorze. Elżbieta II każdego dnia podczas trwania wyścigów o pierwszej trzydzieści wyrusza z królewskiego zamku.

Pierwszą monarchinią, która urządziła wyścigi w Ascot, była królowa Anna. W 1711 roku podczas jednej z konnych przejażdżek dotarła do zakątka, który jej zdaniem idealnie nadawał się na teren pod tor wyścigowy. Tradycyjnie znajduje się on w rękach rodziny królewskiej. Obecną właścicielką jest oczywiście Elżbieta II.

Od pierwszego roku organizowania gonitw konnych, Ascot stawało się coraz bardziej popularne. Wyścigi tradycyjnie organizowane są w czerwcu, od wtorku do soboty. Ciekawostką jest, iż wyścigi w Ascot nigdy nie organizuje się w poniedziałek.

Królowa Elżbieta II jest właścicielką dziewiętnastu koni, które wygrały Ascot. Jej dżokeje prezentują królewskie barwy: purpurowe koszulki ze szkarłatnymi rękawami oraz aksamitne kaski jeździeckie ze złotymi lamówkami. Brytyjska monarchini prezentuje najważniejsze trofea wyścigów w Ascot: Gold Cup, Royal Hunt Cup oraz Queen’s Vase.

W czwartek rządzą panie i kapelusze

Dzień dam podczas wyścigów Royal Ascot to jedna z najważniejszych dat towarzyskiego życia Wielkiej Brytanii. Do Ascot ściągają wówczas kobiety w najbardziej fantazyjnych i barwnych nakryciach głowy. A ten najbardziej efektowny – wygrywa tytuł najpiękniejszego.

Czwartek jest dniem dedykowanym kobietom i kapeluszom. (Fot. Getty Images)

Nikt dokładnie nie wie, skąd wziął się zwyczaj organizowania konkursu kapeluszy. Niektórzy skłaniają się do hipotezy, iż czwartek był najbardziej popularnym dniem wyścigów, przychodziło wówczas wiele dam, potem ktoś wpadł na pomysł, aby właśnie kobietom zadedykować ten dzień.

Męska część gości jest przekonana, że Ladies Day to dzień urządzony specjalnie dla nich. Plotkuje się na Wyspach dość głośno, że panie stawały w szranki o przystojnych arystokratów, a wabikiem miały być właśnie nakrycia głowy.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest tak do dzisiaj. Media złośliwie komentują, że czwartek jest dniem wyścigów - ale nie konnych, tylko w poszukiwaniu bogatego męża.

Faktem jest, że każda szanująca się Brytyjka przynajmniej raz w życiu jedzie do Ascot, choćby po to, aby sobie zrobić tam zdjęcie i postawić je później na kominku.

A niektóre - tak jak przedstawicielki najbogatszych arystokratycznych rodów - za sprawą kapelusza mogą trafić na łamy popularnych magazynów.

Fakt faktem, że zdjęcia z tego dnia pokazujące najpiękniejsze kreacje i zabiegi modystek obiegają kolorowe pisma dla pań na całym świecie. A wiele ich czytelniczek marzy o tym, aby znaleźć się kiedyś w gronie gości Ascot.

Dress code

Wszystkich odwiedzających wyścigi w Ascot obowiązuje specjalny dress-code. Etykieta jest ściśle przestrzegana, zwłaszcza w sektorze Royal Enclosure, gdzie panowie muszą być ubrani w jasne fraki i cylindry, panie natomiast w swoich kreacjach muszą mieć zasłonięte ramiona i talie, powinny mieć też kapelusze. Ta część garderoby pozwala na nieco szaleństwa. 

W Ascot bywają też księżna i książę Cambridge. (Fot. Getty Images)

Spódnice i sukienki muszą mieć długość przynajmniej do kolan, zakazane są cienkie ramiączka. Kobiety mogą okrywać ramiona chustą lub żakietem. Spodnie na Acot są dozwolone, pod warunkiem, że są długie i w tym samym kolorzen co żakiet.

Pimms, szampan i homary

Na wyścigach Royal Ascot głównym trunkiem, którym raczą się goście, jest tradycyjny sporządzony na bazie Pimmsa, rozcieńczony lemoniadą i bogaty w owoce koktajl. Odwiedzający wyścigi królewskie wypijają również hektolitry szampana i piwa. Tym, co odróżnia dawne czasy od współczesności, to ilość wypitego alkoholu. Dzisiaj w Ascot pije się na umór, co jest powodem corocznego utyskiwania prasy przywiązanej do arystokratycznej tradycji.

Sezonowym daniem są truskawki ze śmietanką, a także szparagi i homary. Truskawki nie są tam tanie, kosztują nawet 50 funtów. Największym przysmakiem Ascot są jednak homary – goście w ciągu 5 dni trwania wyścigów pałaszują średnio 11 tys. sztuk.

Gonitwa wstydu

A to "inna" strona Ascot. (Fot. Getty Images)

Nie wszystko podczas Royal Ascot jest wykwintne i szykowne, a do takich na pewno kwalifikuje się niewyobrażalne pijaństwo Brytyjczyków podczas wyścigów. Każdego roku obok zdjęć najpiękniejszych dam w najbardziej oryginalnych kapeluszach w mediach pojawiają się zdjęcia z żenujących scen piknikowych.

Są na nich roznegliżowane, upojone alkoholem panie, a panowie wyścigowe emocje często wieńczą bójkami.
Władze Royal Ascot od lat wzmacniają ochronę i zwiększają liczbę sanitariuszy, a w całym kraju trwa dyskusja na temat tego, jak zaradzić "wyścigom wstydu”.

Informacje użytkowe:

  • Wyścigi Royal Ascot w tym roku odbędą się od 19 do 23 czerwca.
  • Ceny biletów na wtorek 19 czerwca w strefie Queen Anne Enclosure wynoszą 75 funtów od osoby, a na czwartek 21 czerwca - 88 funtów.
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.ascot.co.uk.

Goście podczas Royal Ascot w strefie Royal Enclosure:
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.89 / 10

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama